Kraków: kardynał Sodano nie przyleci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2010 10:33

Dziekan watykańskiego Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano z powodu zamkniętej przestrzeni powietrznej nie przyleci do Krakowa na uroczystości pogrzebowe Lecha i Marii Kaczyńskich.

Przestrzeń powietrzna nad Europą jest zamknięta z powodu wybuchu wulkanu na Islandii. Pył wulkaniczny unosi się na dużych wysokościach, na kórych latają samoloty odrzutowe i jest bardzo niebezpieczny dla ruchu lotniczego, gdyż może spowodować zatrzymanie silników samolotu. Niebezpieczeństwo związane z przesuwaniem się nad kontynentem chmur pyłu wulkanicznego spowodowało, że na pogrzeb Prezydenta RP i Małżonki nie przybędzie wiele zapowiadanych wcześniej głów państw i innych VIP-ów.

Wysłannik papieża Benedykta XVI miał celebrować uroczystą mszę św. w Bazylice Mariackiej. Jak dowiedziała się PAP ze źródeł kościelnych ma go zastąpić nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, który odczyta homilię przygotowaną przez kard. Sodano. Trwają jeszcze jednak ostateczne ustalenie odnośnie przebiegu liturgii. Mszę będzie koncelebrowało kilkudziesięciu biskupów.

Uroczystości pogrzebowe prezydenckiej pary odbywają się w niedzielę w Krakowie. Msza św. rozpocznie się w Bazylice Mariackiej o godz. 14.00

Po mszy św. kondukt pogrzebowy przejdzie do katedry wawelskiej. Liturgię pogrzebową odprawi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich zostaną złożone w krypcie, która stanie się miejscem pamięci zarówno prezydenta jak i tych, którzy zginęli, pełniąc publiczną misję w służbie Polsce, a także ofiar z Katynia sprzed siedemdziesięciu lat.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum