Kraków: jest kolejny ścieżki sensorycznej dla niewidomych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 września 2018 18:00

Przedostatni odcinek ścieżki sensorycznej, tzw. Alei Złotych Serc, otwarto w czwartek (20 września) przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Ścieżka pomaga dzieciom z dysfunkcjami wzroku lepiej poznawać świat.

Kraków: jest kolejny ścieżki sensorycznej dla niewidomych
Fot. archiwum

Otwarty w czwartek odcinek ścieżki sensorycznej jest czwartym z pięciu planowanych. Kilkudziesięciometrowy fragment Alei ma różne podłoża - m.in. kamienie imitujące dno rzeki, kostkę brukową przypominającą powierzchnię Rynku Głównego w Krakowie czy skały przywodzące na myśl szczyty górskie.

Dzięki nim dzieci mogą ćwiczyć logiczne i abstrakcyjne myślenie. W budowie ścieżki pomogli wolontariusze oraz, po godzinach, pracownicy ośrodka przy ul. Tynieckiej.

Koszt budowy czterech odcinków ścieżki sensorycznej wyniósł co najmniej 120 tys. zł. Na budowę piątego, najdroższego odcinka, potrzeba około 100 tys. Pieniądze zbiera Fundacja Edukacyjna Dialog.

Piąty odcinek ścieżki będzie strefą dźwięku z urządzeniami emitującymi drgania i z szumiącymi roślinami. Znajdą się tam też telegraf akustyczny, dzwony rurowe i inne instrumenty muzyczne.

Pierwsze odcinki Alei Złotych Serc powstały w ubiegłym roku. Mają one zróżnicowane stopnie trudności, pomagają dzieciom wyobrazić sobie środowisko naturalne.

Na tzw. moście birmańskim najmłodsi mogą uczyć się kroku przesuwanego. Fragment ścieżki jest też przeznaczony dla dzieci poruszających się na wózkach.

W strefie zapachów z fontanną i podniesioną rabatą uczniowie mogą węchem i dotykiem poznawać różnokształtne i zapachowe rośliny, jak lawenda, róże i zioła.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum