Kraków: jakość powietrza w pierwszych dniach roku będzie zła

Autor: TVN24.pl/Rynek Zdrowia • • 01 stycznia 2014 19:55

Problem smogu w województwie małopolskim nie minął z końcem starego roku. Prognozy na pierwsze dni stycznia nie są dobre. Jakość powietrza w Krakowie i Zakopanem będzie zła lub bardzo zła.

Kraków: jakość powietrza w pierwszych dniach roku będzie zła

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, 1 stycznia na obszarze niemal całej Małopolski jakość powietrza będzie nie najlepsza. Najgorzej będzie w Krakowie, Tarnowie i Zakopanem. Niewiele lepsze prognozy są na najbliższe dwa dni stycznia - informuje TVN24.pl

Kraków zajmuje piąte miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Polski mających powyżej 100 tys. mieszkańców. Według badań przez dwie trzecie roku krakowianie oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Jak pokazują pomiary ze stacji monitoringu powietrza, stężenia pyłu zawieszonego wyraźnie rosną w sezonie grzewczym, czyli jesienią i zimą. Sytuację pogarszają niekorzystne warunki atmosferyczne, czyli bezwietrzna pogoda.

Niska jakość powietrza może powodować choroby serca, zaburzenia oddechowe, raka płuc, problemy z oddychaniem i inne schorzenia. Niektóre substancje zanieczyszczające mogą prowadzić do zmniejszenia plonów w rolnictwie, spowolnienia wzrostu lasów, a także wpływać na klimat.

Więcej: http://www.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum