Kraków: jakie rośliny pomogą w walce z zanieczyszczeniami i smogiem?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 października 2016 20:16

Karagana syberyjska, perukowiec podolski, oliwnik, rokitnik - to tylko niektóre z roślin, mogących pomóc w walce z zanieczyszczeniami i smogiem w Krakowie. O dobroczynnym wpływie zieleni mówił w środę w Krakowie botanik Stefan Gawroński z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kraków: jakie rośliny pomogą w walce z zanieczyszczeniami i smogiem?
Zarząd Zieleni Miejskiej chce posadzić gatunki krzewów, które najbardziej efektywnie wychwytują pyły podnoszące się z pasów drogowych Fot. Fotolia

Uczony zabrał głos podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przez posła PO Bogusława Sonika, dotyczącej koncepcji fitoremediacji Alei Trzech Wieszczów.

Fitoremediacja (gr. phyto - roślina, łac. remedium - środek zaradczy) to technologia wykorzystująca rośliny w procesie oczyszczania środowiska - gleby, wód gruntowych i powierzchniowych, osadów ściekowych oraz powietrza.

Gawroński wyjaśnił, że dzięki posadzeniu dodatkowych roślin wzdłuż Alei Trzech Wieszczów, warunki na tym terenie mogłyby się znacznie poprawić. - Natężenie ruchu, procesy, które nastąpiły w ciągu ostatnich 50 lat, spowodowały pogorszenie warunków na tym obszarze - mówił uczony i zaznaczył, że chodzi nie tylko o jakość powietrza, ale i o stan gleby oraz wzmożony hałas.

Obecnie rosną tam m.in. lipy, klony, topole, krzewy ozdobne. Zdaniem botanika należałoby obok tych roślin posadzić też inne, takie, którym warunki na tym obszarze nie zaszkodzą i które będą eliminować zanieczyszczenia. Wśród roślin, które dobrze radziłyby sobie w tym miejscu, naukowiec wymienił: karaganę syberyjską, perukowca podolskiego, oliwnika, rokitnika.

Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie Piotr Kempf powiedział PAP, że jeszcze w tym roku na zieleńcach rozdzielających pasy ruchu na Alejach Trzech Wieszczów na odcinku od mostu Dębnickiego do ul. Piłsudskiego posadzonych zostanie ponad 1,8 tys. sztuk krzewów. Będą to: berberys Thunberga, cis pośredni, perukowiec podolski, kalina koralowa, hortensja bukietowa.

- Chcemy posadzić w tym miejscu gatunki krzewów, które najbardziej efektywnie wychwytują pyły podnoszące się z pasów drogowych. Chętnie skorzystamy z sugestii botaników, jakie jeszcze rośliny mogą być pomocne w walce z zanieczyszczeniami w Krakowie- mówił Kempf.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum