Kraków: dwa zespoły pielęgniarsko-lekarskie w nocnej akcji pomocy bezdomnym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2020 14:09

W nocy z piątku na sobotę (15-16 maja) dwa zespoły pielęgniarsko-lekarskie w asyście straży miejskiej odwiedziły 62 miejsca w Krakowie, w których przebywają bezdomni, i udzielili pomocy 40 osobom.

Fot. archiwum

Była to pierwsza w tym roku tego rodzaju nocna pomoc dla bezdomnych. Współpracę w tym zakresie członkowie Fundacji Przystań Medyczna nawiązali ze strażą miejską w ubiegłym roku.

- Zazwyczaj osoby bezdomne nie chcą pomocy, a ostatniej nocy bardzo chętnie z niej korzystały. Nie wiemy, z czego to wynika. Coś się zmieniło. Wielu z odwiedzonych miało problemy z nogami. Chętnie mówili, co ich boli i przyjmowali pomoc - powiedziała w sobotę (16 maja) uczestniczka akcji Edyta Ćwiklik ze straży miejskiej.

W trakcie 11-godzinnej akcji dwa zespoły pielęgniarsko-lekarskie, prowadzone przez dwa patrole strażników miejskich (wiedzą, w których miejscach zatrzymują się bezdomni), dotarły do 62 miejsc w mieście, w których przebywają bezdomni, i na miejscu udzieliły pomocy 40 osobom.

Jedna osoba - starszy mężczyzna, zajmujący pustostan przy ulicy Sołtysowskiej - został przewieziony do noclegowni przy ul. Makuszyńskiego. - Pan miał bardzo wysokie ciśnienie, słaniał się na nogach. Strażnicy wraz medykami nakłaniali go, żeby zgodził się na przewiezienie w ciepłe miejsce. Początkowo odmawiał, ale po namyśle zgodził się - wyjaśniła pracownica straży miejskiej.

Beata Kołodziej (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum