PAP/Rynek Zdrowia | 28-09-2018 17:20

Kraków: dla mieszkańców walka ze smogiem nadal jest priorytetem

Walka ze smogiem i poprawa warunków przemieszczania się po Krakowie powinny być, zdaniem mieszkańców, priorytetem dla władz miasta - takie są wyniki badań ankietowych Barometr Krakowski 2018, które w piątek (28 września) zaprezentowano dziennikarzom.

W porównaniu z dwoma poprzednimi edycjami Barometru kwestia walki ze smogiem niezmiennie jest na pierwszym miejscu. Fot. Archiwum

Od maja do lipca ankieterzy przeprowadzili 1 tys. 469 wywiadów, z czego 501 z seniorami, którym w tej edycji badania poświęcono szczególną uwagę.

- W 2018 wśród priorytetowych spraw, którymi powinny zająć się władze miasta mieszkańcy najczęściej wskazywali zanieczyszczenie powietrza (49 proc. ankietowanych), koszty życia w Krakowie (32 proc.), łatwość przemieszczania się po mieście (27 proc.) - poinformował Michał A. Chrzanowski z UJ.

Dodał, że w porównaniu z dwoma poprzednimi edycjami Barometru kwestia walki ze smogiem niezmiennie jest na pierwszym miejscu, ale kolejne pozycje tej listy już się zmieniają. W 2015 r. wysoko było bezpieczeństwo, które spadło o kilka pozycji, za to coraz wyraźniej mieszkańcy wskazują na problemy z poruszaniem się po mieście i z hałasem.

Z ankiet wynika, że 84 proc. badanych jest zadowolonych z tego, że mieszka w Krakowie, a 76 proc. jest dumnych ze swojego miasta. Najwyżej mieszkańcy oceniają atrakcyjność Krakowa, dostępność usług konsumenckich i publicznych, ofertę kulturalną i rozrywkową oraz możliwość uprawiania sportu. Najgorzej: zanieczyszczenie powietrza, koszty życia w mieście i uciążliwość hałasu.

Badanie seniorów pokazało, że tej grupie najbardziej zależy na zapewnieniu usług publicznych dopasowanych do ich potrzeb, szczególnie na dostępie do opieki zdrowotnej. Tylko 22 proc. badanych osób starszych zdeklarowała, że korzysta z ofert krakowskich instytucji im dedykowanych. Problemem jest dla nich m.in. opuszczanie miejsca zamieszkania. Większość z nich nie dałaby się zaaktywizować nawet, gdyby ta oferta została zmodyfikowana.

- Tegoroczny Barometr pokazał, że coraz ważniejsza zaczyna być sprawa poruszania się po mieście oraz hałas. Stan powietrza i bezpieczeństwo dalej są kluczowe, ale mieszkańcy nie kładą na te aspekty aż takiego nacisku, jak jeszcze kilka lat temu - mówił Kośmider.

Dodał, że ma nadzieję, iż badania te w kolejnej kadencji samorządu będą prowadzone i poszerzane, bo dostarczają informacji o mieście - często zupełnie innych, niż potoczne przekonania o priorytetach i oczekiwaniach mieszkańców.