Kraków: będzie zakaz palenia e-papierosów w autobusach i tramwajach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2014 16:25

W autobusach i tramwajach w Krakowie nie będzie wolno palić e-papierosów - postanowili w środę (23 kwietnia) radni. Przepisy w tej sprawie zaczną obowiązywać pod koniec maja. Taki sam zakaz jest już stosowany w innych polskich miastach, m.in. w Warszawie, Poznaniu i Łodzi.

Jak powiedział dziennikarzom Marcin Korusiewicz, zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, zakaz wprowadzono po uwagach, jakie zgłaszali pasażerowie.

- Palenie e-papierosów przeszkadzało innym podróżującym komunikacją miejską - mówił Korusiewicz.

Skargi od pasażerów wpływały do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.

- Było ich tym więcej, im bardziej popularne stawały się e-papierosy. Pasażerowie skarżyli się m.in. na dokuczliwy zapach - powiedział PAP rzecznik krakowskiej MPK Marek Gancarczyk.

W przepisach regulujących przewóz osób pojazdami komunikacji miejskiej wprowadzono także zakaz używania środków odurzających.

Za palenie e-papierosów nie grozi kara finansowa, ale kierowca może taką osobę wyprosić z pojazdu. Jeżeli pasażer - palacz się nie podporządkuje, kierowca może wezwać straż miejską lub policję, a funkcjonariusze mogą ukarać taką osobę mandatem.

Przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa małopolskiego, czyli pod koniec maja.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum