Kraków: Urząd Miasta zachęca do usuwania azbestu z posesji. Zostało jeszcze 3,2 tys. ton

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2019 09:51

W Krakowie do usunięcia jest jeszcze ok. 3,2 tys. ton azbestu - wynikach z danych Urzędu Miasta Krakowa. Samorząd miejski zachęca mieszkańców do bezpłatnego pozbycia się tego szkodliwego dla zdrowia materiału.

Kraków: Urząd Miasta zachęca do usuwania azbestu z posesji. Zostało jeszcze 3,2 tys. ton
Azbest znajduje się przede wszystkim w dachach i odpadach budowlanych na posesjach Fot. Archiwum

Azbest znajduje się przede wszystkim w dachach i odpadach budowlanych na posesjach.

Program usuwania tego tworzywa trwa od połowy 2015 r. do 2032 r. Od 2017 do 2020 r. w Krakowie projekt realizowany jest dzięki środkom unijnym - dofinansowanie to ponad 3,7 mln zł; wartość programu w latach 2017-2020 wynosi ponad 4,7 mln zł.

Z przeprowadzonej inwentaryzacji wynika, że w 2013 r. na terenie Krakowa było ponad 4,2 tys. ton wyrobów zawierających azbest. W połowie 2015 r. miasto rozpoczęło realizację programu ich usuwania. W latach 2015-2016 - w ramach realizacji miejskiego projektu - usunięto odpowiednio 154 tony i 201 ton. Od początku trwania programu z udziałem środków UE (od 2017 r.) wpłynęło ponad 350 wniosków i usunięto kolejnych 680 ton. Do utylizacji zostało jeszcze ok. 3,2 tys. ton.

Miasto zachęca do usuwania azbestu nie tylko osoby fizyczne, ale także przedsiębiorstwa, świadcząc nieodpłatnie - za pomocą wyspecjalizowanej firmy - usługi demontażu wyrobów zawierających azbest z dachów, elewacji budynków i odpadów zalegających na terenie nieruchomości. Program nie przewiduje zakupu i montażu nowych materiałów, które miałyby zastąpić demontowane wyroby.

Aby skorzystać z możliwości bezpłatnego odebrania azbestu należy złożyć wniosek w wydziale kształtowania środowiska UMK.

W latach 80. azbest uznano za materiał rakotwórczy. Wyroby, które go zawierają, są źródłem emisji niezniszczalnych włókien. Ich wdychanie i gromadzenie się w płucach może powodować poważne choroby układu oddechowego, w tym nowotwory. Rakotwórczy materiał stosowano na szeroką skalę w polskim budownictwie, zwłaszcza w latach 60. Zgodnie z dyrektywą UE do 2032 r. Polacy muszą zutylizować azbest.

Beata Kołodziej - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum