Kraków: II Katedra Chorób Wewnętrznych UJ nosi imię prof. Andrzeja Szczeklika

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 września 2013 16:09

II Katedra Chorób Wewnętrznych UJ Collegium Medicum nosi od poniedziałku (23 września) imię prof. Andrzeja Szczeklika - wieloletniego kierownika katedry, zmarłego w ub.r. lekarza i naukowca, autora książek eseistycznych.

Kraków: II Katedra Chorób Wewnętrznych UJ nosi imię prof. Andrzeja Szczeklika
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Prof. Andrzej Szczeklik był nadzwyczajny, w bardzo zwyczajny, ludzki sposób. Obdarzony wieloma talentami, był jednak przede wszystkim wspaniałym lekarzem. Humanista, człowiek sztuki, który jak mówili jego pacjenci leczył nie tylko ciało, ale także duszę. Awicenna XX i XXI wieku - mówił podczas uroczystości rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Pacjentami prof. Szczeklika było wiele znanych osób. Nie zabrakło ich na poniedziałkowej uroczystości, na której obok rodziny, przyjaciół i współpracowników byli także prawnicy, pisarze, poeci i artyści. Podczas krótkiego koncertu wystąpili: Kinga Rataj, Anna Szałapak, Zbigniew Preisner, Andrzej Sikorowski, Jacek Wójcicki. Fragmenty książek Andrzeja Szczeklika czytał Jerzy Trela, a Bronisław Maj przeczytał swój wiersz "Apoteoza prof. Szczeklika". Na białym fortepianie, z którego korzystał prof. Szczeklik, tym razem zagrał Konrad Mastyło.

Na pierwszym piętrze budynku odsłonięta została tablica pamiątkowa, przypominająca postać prof. Szczeklika i jego najważniejsze dokonania. Na tablicy umieszczono także zaczerpnięte z Księgi Rodzaju słowa skierowane przez Jana Pawła II do artystów: "Zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia. Człowiek ma uczynić z niego arcydzieło sztuki".

- Prof. Szczeklik łączył w sobie wszystkie zalety, jakie powinien mieć wspaniały człowiek i znakomity lekarz. Olbrzymia wiedza i znajomość spraw medycznych to połowa, druga połowa to rozumienie człowieka chorego. Nie da się leczyć człowieka mając tylko wiedzę medyczną. Trzeba rozumieć, co on przeżywa - podkreślił konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych prof. Jacek Imiela.

Prof. Andrzej Szczeklik zmarł 3 lutego ub.r. Miał niespełna 74 lata. II Katedrą Chorób Wewnętrznych UJ (do 1989 r. Kliniką Akademii Medycznej) kierował od 1972 r. W latach 1990-1993 był rektorem AM w Krakowie.

Zainteresowania badawcze Szczeklika skupiały się wokół chorób serca rozwijających się na podłożu miażdżycy i chorób płuc o podłożu immunologicznym. Był autorem teorii oraz metod leczenia dotyczących astmy aspirynowej, które zostały udowodnione i powszechnie przyjęte. W 1976 r., po uprzednim wstrzyknięciu sobie i kolegom z zespołu badawczego nowo odkrytej substancji zwanej prostacykliną, jako pierwszy na świecie opisał jej działanie na ustrój ludzki, a następnie wprowadził ją do leczenia chorób tętnic.

Był autorem ok. 650 prac, w większości publikowanych w czasopismach międzynarodowych, a także kilku monografii i podręczników. "Interna Szczeklika" to jeden z najpopularniejszych w Polsce podręczników chorób wewnętrznych. Prof. Szczeklik napisał także książki "Katharsis - o uzdrawiającej mocy natury i sztuki" oraz "Kore. O chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny". Ostatnią jego książką eseistyczną była "Nieśmiertelność. Prometejski sen medycyny".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze