Kraków: Hospicjum św. Łazarza apeluje o pomoc finansową, trwa zbiórka online

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 października 2020 17:26

Hospicjum św. Łazarza zaapelowało o pomoc i wzięcie udziału w zbiórkach internetowych. W związku z zamknięciem cmentarzy hospicjum nie przeprowadzi w ten weekend kwesty przy bramach krakowskich nekropolii.

Kraków: Hospicjum św. Łazarza apeluje o pomoc finansową, trwa zbiórka online
Trwa zbiórka online dla Hospicjum św. Łazarza; FOT. PTWP

29. tzw. listopadowa kwesta hospicjum planowana była na dwa weekendy. Udało się przeprowadzić tylko pierwszą część - w poprzedni weekend. Jak powiedziała PAP Renata Połomska z Hospicjum św. Łazarza, wolontariusze zebrali wówczas do puszek na terenie czterech cmentarzy 25 tys. zł, również do wirtualnej puszki udało się im zebrać 25 tys. zł. Łącznie pierwsza część akcji przyniosła 50 tys. zł. To jednak za mało, aby pokryć wszystkie koszty utrzymania placówki, która opiekuje się chorymi u kresu życia. Deficyt w budżecie hospicjum sięga już 1 mln zł.

Z powodu zamknięcia nekropolii druga część kwesty, planowana na ten weekend, nie odbędzie się, a brak możliwości kwestowania - jak poinformowała Połomska - pogłębia kryzys. Kwesta na cmentarzach przynosiła w poprzednich latach ok. 200 tys. zł.

Hospicjum zaapelowało do wszystkich o pomoc. - Teraz jedyną możliwością zebrania potrzebnych funduszy jest pomoc zdalna - przekazała przedstawicielka hospicjum.

Datki na działalność placówki można wpłacać w ramach akcji Wirtualna Puszka (https://hospicjum.krakow.pl/wirtualna-puszka/) oraz portalu pomagam.pl (https://pomagam.pl/pola-nadziei/), a także bezpośrednio na konto hospicjum z dopiskiem "wirtualna puszka".

Jak zwróciła uwagę Połomska w tym roku to już druga sytuacja, związana z pandemią, uniemożliwiająca przeprowadzenie tradycyjnej zbiórki - na wiosnę pandemia stanęła na przeszkodzie w organizacji akcji "Pola Nadziei", z której dochód trafiał na działalność hospicjum.

Przedstawicielka placówki podziękowała wszystkim darczyńcom oraz wolontariuszom, którzy pomimo przeciwności byli gotowi wziąć udział w ostatniej kweście na cmentarzach.

Wolontariusze Hospicjum św. Łazarza każdego roku kwestują w okolicach bram głównych krakowskich nekropolii. 1 listopada nie prowadzą zbiórki na cmentarzach Rakowickim i Podgórskim, kiedy trwają tam kwesty na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków.

Beata Kołodziej (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum