Kraków: 60 rozkładanych foteli dla rodziców trafiło do szpitala dziecięcego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2018 18:16

Ponad 60 mobilnych i rozkładanych foteli-leżanek trafiło do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie- Prokocimiu. Będą służyły rodzicom dzieci hospitalizowanych w Oddziale Onkologii i Hematologii.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

Nowe meble zostały kupione dzięki zbiórce zorganizowanej przez komitet, który zawiązali rodzice oraz dzięki wsparciu Stowarzyszenia Sursum Corda. Trwają starania o zakup kolejnych 200 podobnych foteli w ramach budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego.

- Przebywałam z dzieckiem na oddziale onkologicznym w Prokocimiu z dłuższymi lub krótszymi przerwami ponad rok, więc widziałam z jakimi problemami borykają się rodzice, którzy wspierają swoje dzieci 24 godziny na dobę. Każdy musiał sobie radzić, jak umiał i tak, żeby było wygodnie. Dlatego tak bardzo zależało nam na tym, żeby te fotele się pojawiły - mówiła dziennikarzom Joanna Błaszczyk, inicjatorka i organizatorka zbiórki, przedstawicielka Komitetu Społecznego Akcji "Paczka Na Gwiazdkę".

Dodała, że poszukiwania odpowiedniego modelu fotela trwały ponad pół roku - ostatecznie wybrano produkt hiszpański. Chodziło o to, żeby całkowicie się rozkładał - do pozycji leżącej i nie zajmował dużo miejsca, tak aby personel miał dostęp do dziecka.

Komitet zawiązany przez rodziców wspiera pacjentów oddziału onkologicznego od 2014 roku. Akcja, która pierwotnie miała na celu obdarowanie paczkami świątecznymi kilkudziesięciu pacjentów, w ciągu kilku lat rozrosła się tak bardzo, że w 2017 r. pani Joanna podjęła wyzwanie zorganizowania zbiórki pieniędzy na zakup foteli dla rodziców. Zebrano prawie 90 tys. złotych.Zakup mobilnych leżanek wsparło również Stowarzyszenie Sursum Corda z Nowego Sącza.

 - Od 2007 roku prowadzimy w Małopolsce program wsparcia leczenia i rehabilitacji "Na ratunek". Wspólnie z mamą jednej z naszych podopiecznych, Dorotki Wróbel, której niestety nie udało się wygrać z chorobą, postanowiliśmy pozostałe fundusze ze zbiórki na leczenie dziewczynki przeznaczyć na zakup foteli dla szpitala w Prokocimiu. To była bardzo wzruszająca decyzja dla mamy i radość dla nas, że możemy w ten sposób poprawić warunki rodziców czuwających dzień i noc przy swoich chorych dzieciach - mówi Marcin Kałużny, przez Stowarzyszenia Sursum Corda.

W sumie do szpitala trafiły 62 fotele o wartości prawie 130 tys. zł. Będą używane na Oddziale Onkologii i Hematologii. - Na tym oddziale rodzice są szczególnie potrzebni, aby wspierać dziecko w trudnym doświadczeniu, jakim jest choroba onkologiczna - mówił prof. Krzysztof Fyderek, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego Krakowie. Podkreślił, że inicjatywa rodziców, którzy czują się współodpowiedzialni za funkcjonowanie szpitala, jest naprawdę godna podziwu. Przypomniał, że szpital ma ok. 500 łóżek i rocznie jest hospitalizowanych ok. 30 tys. dzieci. - Potrzebujemy jeszcze około 200 podobnych foteli - dodał.

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie rodzice lub opiekunowie prawni mogą bezpłatnie i całodobowo towarzyszyć hospitalizowanemu dziecku. W nowo wyremontowanych budynkach mogą korzystać z pokoi socjalnych, łazienek, aneksów kuchennych i pokoi wypoczynkowych. Fundacja "O Zdrowie Dziecka", działająca przy szpitalu, zakupiła w ostatnich latach 130 foteli rozkładanych do pozycji półleżącej oraz ponad 200 foteli nierozkładanych.

Małgorzata Wosion-Czoba (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum