Kosiniak-Kamysz: wsparcie dzietności wspólnym interesem narodu i państwa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2014 17:40

Wspólnym interesem narodu i państwa polskiego jest wsparcie dzietności, ale dziś polityka rodzinna na szczeblu centralnym i regionalnym musi się odnosić także do seniorów - uważa minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister w czwartek (29 maja) uczestniczy w Sandomierzu (Świętokrzyskie) w obradach Konwentu Marszałków Województw RP. Głównym tematem spotkania jest polityka społeczna wobec wyzwań i zmian zachodzących w Europie i regionie.

- W wyzwaniach demograficznych nie chodzi tylko o system emerytalny, o zabezpieczenie społeczne, ale też o pozycję Polski - narodu i społeczeństwa - mówił Kosiniak-Kamysz w swoim wystąpieniu.

W opinii szefa MPiPS największym osiągnięciem cywilizacyjnym polskiego społeczeństwa w ciągu 25 lat wolności jest wydłużenie długości życia. - To też ogromne wyzwanie, które musimy zaproponować w obszarze funkcjonowania państwa, wspierania się i solidarności międzypokoleniowej - podkreślił.

Minister przypomniał, że wskaźnik poziomu dzietności w Polsce zaczął obniżać się w czasach transformacji ustrojowej i od ok. 15 lat kształtuje się na podobnym poziomie - wynosi 1,3-1,4. Kosiniak-Kamysz podkreślił, że odwrócenie tego zjawiska jest wspólnym wyzwaniem samorządów i rządu.

Przypomniał, że w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej środki z Europejskiego Funduszu Społecznego (85 proc. kwoty funduszu trafi do regionów) można wykorzystać na rozwój opieki nad dziećmi do lat 3.

Szef MSiPS zwrócił też uwagę, że reformy podejmowane przez rząd w polityce społecznej, m.in. wydłużenie urlopów macierzyńskich i wprowadzenie rodzicielskich, zmiany w przepisach umożliwiające elastyczny czas pracy, muszą tworzyć wspólną całość.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum