Kościół: nie rańmy tych, którzy wybrali in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 września 2009 15:51

Metropolita lubelski abp Józef Życiński zaapelował w niedzielę (13 września), aby w dyskusjach na temat leczenia niepłodności nie było aktów agresji wobec ludzi, którzy zdecydowali się na zastosowanie metody in vitro.

Kościół: nie rańmy tych, którzy wybrali in vitro
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Abp Życiński odprawił mszę św. z okazji odbywającej się w Lublinie konferencji poświęconej naprotechnologii. Zwolennicy naprotechnologii uważają, że to lepszy sposób leczenia niepłodności niż metoda in vitro.

– Nigdy wypowiadając nasze oceny moralne, klarowne i czyste, nie rańmy tych, którzy decydują się wybrać in vitro, bo oni są tu właściwie ofiarami, zagubionymi, rozdartymi między ludzkim uczuciem i tęsknotą za małą stabilizacją a wyrzutem sumienia – powiedział abp Życiński w homilii.

Zdaniem abp. Życińskiego agresywne postawy są niedopuszczalne, niezależnie od oceny etycznej stosowania metody in vitro.

– Wobec tych, którzy szukają rozwiązania, wobec dzieci, które zrodzą się w wyniku podjęcia działań, które etycznie są dla nas niedopuszczalne, niech jednak z naszej strony nie będzie nigdy agresji, potępień. My jesteśmy uczniami tego, który przyniósł na ziemię pokój i który ukazuje Ojca obdarzającego nas łaską i nadzieją.

Abp Życiński podkreślił jednocześnie, że współczucie dla ludzi cierpiących z powodu niepłodności, nie może przekreślać zasady: cel nie uświęca środków.

– Cel, jakim jest zniesienie ludzkiego bólu, rozwiązanie trudnych sytuacji, nie może usprawiedliwić środków, które są niezgodne z chrześcijańską wizją człowieka i jego rozwoju.

Metropolita dodał, że nawet wprowadzenie praktycznych zasad chroniących ludzkie embriony przy stosowaniu metody in vitro, nie usuwa wszystkich zastrzeżeń etycznych wobec tej metody.

– Musimy mieć świadomość, że jakiekolwiek by się wprowadziło rozwiązania pozostaje jeszcze ten wątek, obecny w „Dignitas personae”, najnowszym dokumencie Stolicy Apostolskiej, gdzie się podkreśla, że dziecko ma być zrodzone z aktu ludzkiego, aktu miłości.

Naprotechnologia opiera się na analizie fizjologicznej i biochemicznej cyklu miesiączkowego kobiety, z uwzględnieniem jej gospodarki hormonalnej, co następnie jest podstawą do innych działań leczniczych, np. zastosowania technik laserowych czy mikrochirurgii. W metodzie tej wykorzystywany jest wystandaryzowany zapis w kartach obserwacji ginekologicznych cyklu menstruacyjnego (tzw. system Modelu Creightona) dotyczący krwawienia, wydzieliny śluzowej i dni suchych.

Przeciwstawianie naprotechnologii metodzie in vitro w leczeniu niepłodności budzi sprzeciw wielu środowisk medycznych. Lekarze podkreślają, że w niektórych sytuacjach - np. gdy kobieta ma nieodwracalnie uszkodzone jajowody, bądź jest po zabiegach operacyjnych na jajowodach, czy cierpi na ciężką endometriozę albo w przypadku uszkodzenia nabłonka plemnikotwórczego u mężczyzn – techniki stosowane w naprotechnologii nie pomogą.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum