Korytarz życia. NFZ apeluje w tej sprawie do kierowców

Autor: oprac. PW • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia12 listopada 2021 16:15

Tworzenie korytarza życia na autostradzie, drodze szybkiego ruchu, także na pozostałych, jeśli doszło wypadku jest wymagane przepisami kodeksu drogowego. Jest jesień, coraz trudniejsze warunki drogowe. Tym ważniejsze staje się przestrzeganie zasad tworzenia korytarzy życia, by ułatwić przejazd karetkom, służbom ratowniczym - apeluje NFZ i przypomina zasady.

Korytarz życia znacznie skraca dotarcie służb ratowniczych. Fot. PAP/Marcin Bielecki
  • W razie wypadku na drodze już zawczasu trzeba pomyśleć o ułatwieniu dojazdu służbom tworząc korytarz życia
  • Ułatwianie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu, zwłaszcza przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi i tworzenie korytarza życia, jest obowiązkiem kierowców
  • Obowiązuje zasada: Jeśli droga ma dwa pasy lub więcej zjedź na lewo - jeśli jedziesz lewym pasem; na prawo - jeśli jedziesz pozostałymi pasami
  • Korytarz życia to nie koniec działań, którymi można ułatwić służbom pracę. Bardzo ważne jest również uważne obserwowanie otoczenia

Korytarz życia to wolna przestrzeń na drodze pozostawiona dla pojazdów uprzywilejowanych, które jadą do wypadku drogowego. Jest też nazywany korytarzem ratunkowym.

Korytarz życia - jego utworzenie to obowiązek

Zapewnia krótszy czasu przejazdu służbom ratowniczym, co zwiększa szanse poszkodowanych na otrzymanie pomocy na czas, a często nawet na przeżycie. Jest szczególnie ważny na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie ruch samochodów jest bardzo duży i w razie najdrobniejszej kolizji natychmiast tworzą się gigantyczne korki.

Ułatwianie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu, zwłaszcza przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi i tworzenie korytarza życia, jest obowiązkiem kierowców - przypomina NFZ.

Jak utworzyć korytarz życia:

  • Jeśli widzisz, że droga zaczyna się korkować, albo usłyszysz sygnał karetki – zjedź na bok pasa.
  • Jeśli droga ma dwa pasy lub więcej zjedź na lewo - jeśli jedziesz lewym pasem; na prawo - jeśli jedziesz pozostałymi pasami.
  • W ten sposób tworzy się szeroki pas, którym służby ratunkowe mogą swobodnie poruszać się nawet w obu kierunkach.

Jak przypomina NFZ przytaczając informację policyjną, art. 9 kodeksu drogowego. określa, że "uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się".

Korytarz życia to nie wszystko

Oznacza to, że kierowcy, którzy widzą i słyszą pojazd uprzywilejowany, nie powinni wjeżdżać na skrzyżowanie, po którym jedzie taki samochód i zjechać mu z drogi, a piesi zrezygnować z przejścia przez "zebrę" przed nadjeżdżającą karetką czy wozem strażackim. 

W razie wypadku na drodze już zawczasu warto pomyśleć o ułatwieniu dojazdu służbom tworząc korytarz życia.

Korytarz życia to nie koniec działań, którymi można ułatwić służbom pracę. Bardzo ważne jest również uważne obserwowanie otoczenia.

Niezmiernie ważne jest, aby stojąc pojazdem w korytarzu życia nikt nie otwierał drzwi na tę stronę drogi, którą mogą nadjechać służby, a także nikt nie chodził po pasie awaryjnym.

Kierowca powinien zerkać w lusterka i ściszyć radio, żeby z daleka usłyszeć sygnały nadjeżdżających pojazdów uprzywilejowanych. Niezwykle istotne jest również zapewnienie bezpieczeństwa sobie i pasażerom auta.

Czytaj też:
"Korytarze życia" obowiązkowe od 6 grudnia 2019 r.

Ratownicy medyczni apelują: jesteś świadkiem wypadku - reaguj, nie nagrywaj

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum