XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Koronawirus. W 22 krajach przez COVID-19 długość życia zmniejszyła się o 6 miesięcy

Autor: oprac. KM • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia27 września 2021 13:00

Badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego zbadali długość życia kobiet i mężczyzn. W 93 proc. badanych krajów odnotowano tendencję spadkową. To największy spadek długości życia od czasu II wojny światowej.

Badania pokazały efekt pandemii w postaci skrócenia czasu życia w wielu krajach. Fot. Shutterstock.com
  • Średnia długość życia mężczyzn z 15 na 29 badanych krajów zmniejszyła się o ponad rok
  • W 2020 roku z zestawieniu z 2019 długość życia zmniejszyła się o ponad 6 miesięcy w 22 na 29 badanych krajów
  • Tendencję spadkową odnotowano ogółem w 27 na 29 krajów, z czego w samych Stanach Zjednoczonych aż o ponad 2 lata r/r

W 2020 roku średnia długość życia skróciła się w największym stopniu od czasów II wojny światowej. Tak wynika z badania opublikowanego przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

COVID-19 przyczyną krótszego życia mężczyzn

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego dopatrują się przyczyn skrócenia długości życia w zgonach z powodu COVID-19 - podała "Rzeczpospolita".

- Fakt, że nasze wyniki wskazują na tak duży wpływ, jaki bezpośrednio wywarł COVID-19, pokazuje jak dewastująca była pandemia dla wielu krajów - przyznała współautorka badań dr Ridhi Kashyap.

Kobiety wciąż żyją dłużej

Średnia długość życia mężczyzn zmniejszyła się bardziej niż miało to miejsce w przypadku kobiet. Zauważono taką tendencję w większości spośród badanych krajów. Z kolei spadek długości życia kobiet o ponad rok odnotowano w 11 krajach.

W samych tylko Stanach Zjednoczonych śmiertelność wzrosła zwłaszcza w grupie aktywnych zawodowo osób przed 60. rokiem życia, a w Europie - po 60. roku życia.

W Polsce mężczyźni żyją o 1,5 roku krócej

Przeciętny czas trwania życia mężczyzn w Polsce w 2020 r. wyniósł 72,6 roku, a kobiet 80,7 roku. W porównaniu z rokiem poprzednim skrócił się odpowiednio o 1,5 i 1,1 roku. GUS podaje, że jest to efekt epidemii COVID-19.

W ostatnich trzech dekadach w całej Polsce przeciętne trwanie życia we wszystkich województwach wydłużało się. Epidemia COVID-19 w 2020 r. przerwała ten trend.

Z danych GUS wynika, że w Polsce występuje duże zróżnicowanie przeciętnego trwania życia w zależności od województwa. W 2020 r. rozpiętość między skrajnymi wartościami wskaźnika dla mężczyzn wynosiła 2,7 roku.

Najkrócej żyli mężczyźni mieszkający w województwie łódzkim (71,1 roku). Najdłużej w województwach małopolskim i podkarpackim (odpowiednio 73,8 i 73,7 roku).

Czytaj więcej: Długość życia mężczyzny i kobiety dzieli przepaść. Epidemia Covid-19 pogłębiła różnicę

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum