Koronawirus. Coraz mniej Polaków boi się zakażenia, podoba się nam zniesienie obostrzeń

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP05 lipca 2021 18:44

W czerwcu, po raz pierwszy od początku pandemii w Polsce, odsetek nieobawiających się zakażenia przewyższył odsetek tych, którzy się boją koronawirusa - wynika z badania CBOS.

Koronawirusa już się tak bardzo nie boimy; FOT. Shutterstock
  • 51 proc. Polaków nie boi się zakażenia koronawirusem, 48 proc. wyraża takie obawy - wynika z czerwcowego sondażu CBOS.
  • Wśród obawiających się infekcji SARS-CoV-2, 28 proc. podało, ze raczej się nie boi, a 23 proc., że w ogóle się nie boi
  • Jak podaje CBOS, niepokój związany z zakażeniem koronawirusem zależy przede wszystkim od wieku - im młodsi badani, tym odczuwany strach jest mniejszy

W czerwcu po raz pierwszy od początku pandemii odsetek osób nieobawiających się zakażenia przewyższył odsetek tych, którzy się boją. Wśród 51 proc. respondentów, którzy nie obawiają się infekcji SARS-CoV-2, 28 proc. podało, ze raczej się nie boi, a 23 proc., że w ogóle się nie boi. 1 proc. wskazało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Przybywa osób, którym koronawirus nie jest straszny

  • W maju zakażenia bało się 55 proc. ankietowanych (18 proc. bardzo się bało, a 37 proc. trochę się bało), nie obawiało się 44 proc. (26 proc. raczej się nie bało, a 18 proc. w ogóle się nie bało)
  • W czerwcu już 51 proc. Polaków nie boi się zakażenia koronawirusem, 48 proc. wyraża takie obawy
  • W porównaniu do badania majowego zwiększyła się o 5 punktów procentowych grupa badanych, którzy w ogóle nie boją się zakażenia, a o 4 punkty proc. zmniejszyła liczba tych, którzy deklarują duże obawy.
  • Jak podaje CBOS, niepokój związany z zakażeniem koronawirusem zależy przede wszystkim od wieku - im młodsi badani, tym odczuwany strach jest mniejszy. Brak obaw deklaruje ogółem 82 proc. respondentów między 18. a 24. rokiem życia i 31 proc. osób mających co najmniej 65 lat.
  • Ogółem większość badanych w grupie wiekowej 55-64 lata (58 proc.) oraz 65+ (67 proc.) odczuwa obawy przed możliwością zachorowania na COVID-19.

Walka z pandemią - tak oceniamy działania rządu

Działania rządu mające na celu walkę z epidemią koronawirusa w Polsce w czerwcu pozytywnie oceniało ogółem 57 proc. respondentów, w tym 12 proc. zdecydowanie dobrze, a 45 proc. raczej dobrze. Krytycznie działania postrzegało 35 proc. badanych, w tym 23 proc. raczej źle, a 12 proc. zdecydowanie źle. 8 proc. nie miało zdania na ten temat.
 
W maju dobrze działania rządu oceniało 43 proc. respondentów (11 proc. zdecydowanie dobrze, 42 proc. raczej dobrze). Odmiennego zdania było 39 proc. ankietowanych, w tym 25 proc. oceniało raczej źle, a 14 proc. zdecydowanie źle. 8 proc. nie miało zdania.

W pierwszej połowie czerwca 62 proc. badanych oceniało, że obowiązujące ograniczenia i restrykcje są odpowiednie do obecnej sytuacji. Zdaniem 23 proc. były zbyt duże, a zdaniem 8 proc. zbyt małe. 7 proc. nie miało zdania na ten temat.

W maju 53 proc. badanych oceniało, że obowiązujące ograniczenia i restrykcje są odpowiednie do obecnej sytuacji. Zdaniem 32 proc. były zbyt duże, a zdaniem 8 proc. zbyt małe. 7 proc. nie miało zdania w tej kwestii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum