Korea Północna: żyją krócej z powodu niedożywienia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 listopada 2010 11:39

Mieszkańcy Korei Płn. żyją średnio o 11 lat krócej niż ich sąsiedzi w Korei Płd. Przyczyną tego jest niedożywienie, które pociąga za sobą problemy zdrowotne już przy urodzeniu i większą liczbę zgonów - wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek (22 listopada) w Seulu.

Korea Północna: żyją krócej z powodu niedożywienia

Przewidywana długość życia w komunistycznej Korei to 69 lat i jest ona jeszcze niższa niż na początku lat 90., przed pojawieniem się klęski głodu - wynika z południowokoreańskich statystyk.

Według danych ONZ i Phenianu, przewidywana długość życia dla mężczyzn to 64,9 roku i 71,7 dla kobiet, podczas gdy w Korei Południowej to odpowiednio 76,2 i 82,9 roku.

Jak podaje raport, Korea Północna straciła około 610 tys. ludzi podczas dziesięciolecia głodu, który pojawił się na początku lat 90. Wynika to z tego, że zmarło wówczas o 482 tys. ludzi więcej niż zwykle w takim okresie, a narodzin było mniej o 128 tysięcy.

Południowokoreański urząd statystyczny wykorzystał dane ze spisów powszechnych z 1993 i 2008 roku przekazane ONZ, jak również dane dostarczone przez ekspertów i uchodźców.

Kryzys żywnościowy doprowadził do poważnego niedożywienia zwłaszcza kobiet, dzieci i osób starszych, zwiększając śmiertelność kobiet w wieku rozrodczym i małych dzieci.

Sytuacja zaczęła się poprawiać w ostatnich latach dzięki międzynarodowej pomocy i wzrostowi lokalnej produkcji żywności.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) około pięciu milionom ludzi w Korei Północnej w 2010 i 2011 roku zagraża brak żywności spowodowany suszami i powodziami w różnych częściach kraju. Według FAO w niektórych regionach kraju niedożywiona jest ponad jedna trzecia dzieci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum