Kopacz o identyfikacji ciał po katastrofie w Smoleńsku

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2010 21:37

Minister zdrowia Ewa Kopacz w wywiadzie dla Dużego Formatu - reporterskiego dodatku Gazety Wyborczej - powraca do swoich trudnych doświadczeniach związanych z identyfikacją ciał ofiar katastrofy w Smoleńsku.

Kopacz o identyfikacji ciał po katastrofie w Smoleńsku
Minister zdrowia Ewa Kopacz mówi o szoku, jak wywołał niej widok zmasakrowanych ciał. Opowiada też o ciężkiej pracy rosyjskich i polskich specjalistów, ale i o niezwykłej życzliwości, jaką w tym trudnym momencie okazali Rosjanie.

Relacja Kopacz z pierwszej wizyty w podmoskiewskim ośrodku, do którego trafiły zwłoki brzmi wstrząsająco. Minister zdrowia wraz z polską delegacją złożoną z psychologów, lekarzy medycyny sądowej, genetyków, oraz ministrów z kancelarii premiera została zaprowadzona do prosektorium.

– Nagle zorientowałam się, że jestem sama. Widok był przygnębiający. Nigdy nie widziałam tylu chłodni w jednym pomieszczeniu. A w powietrzu czuło się inny zapach. Odruchowo otworzyłam jedną chłodnię. Były półki na wyciągach. Pociągnęłam za jedną półkę, drugą, trzecią. Zamknęłam. To nie był widok, jakiego się spodziewałam. Pomyślałam, że źle trafiłam. Otworzyłam druga chłodnię, było gorzej, w trzeciej, czwartej, piątej...coraz gorzej – opowiada przeprowadzającej wywiad Teresie Torańskiej.

Sytuacja była tak ekstremalna, że dwóch psychologów załamało się i musiało wracać do Polski. Kopacz opowiedziała, jak wyglądała identyfikacja zwłok. Lekarze starali się w jak najmniejszym stopniu narażać rodziny na ekstremalny stres związany z widokiem ciał. Zdaniem minister zdrowia Rosjanie w tych trudnych dniach udzielili stronie polskiej i rodzinom ofiar katastrofy daleko idącej pomocy wykraczającej poza standardy.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum