Konstanty Radziwiłł: sprawy chorych powinny być na pierwszym miejscu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2016 11:27

Sprawy chorych powinny być na pierwszym miejscu - powiedział PAP minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który w poniedziałek wziął udział w prezentacji orędzia papieża Franciszka na 24 Światowy Dzień Chorego.

Konstanty Radziwiłł: sprawy chorych powinny być na pierwszym miejscu
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł Fot. PTWP

- Dzień chorego jest bardzo ważny Przypomina, iż w całym systemie ochrony zdrowia najważniejsi są pacjenci, a nie rynek i interesy polityczne - podkreślił minister zdrowia.

Zaznaczył, że Światowy Dzień Chorego został wymyślony przez św. Jana Pawła II. - Ma on oczywiście kontekst nie tylko ludzki, ale także odniesienie do Boga - podkreślił. Wskazał, że tegoroczny Światowy Dzień Chorego - zgodnie z orędziem papieża Franciszka - przypomina, "że to my jesteśmy współodpowiedzialni za opiekę nad ludźmi chorymi".

Radziwiłł dodał, że na każdym poziomie - od opiekunów poprzez pielęgniarki, wszystkich  profesjonalistów medycznych, a skończywszy na organizatorach systemu ochrony zdrowia, w tym także na ministrze zdrowia - "powinniśmy być odpowiedzialni w stosunku do chorego indywidualnego, cierpiącego człowieka".

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez Jana Pawła II 13 maja 1992 r. Papież wyznaczył obchody tego dnia na rocznicę objawienia Matki Bożej w Lourdes, która przypada 11 lutego. Ogólnoświatowe obchody tego Dnia odbywają się co roku w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum