Konin: źródełka wody pitnej zamiast słodkich napojów gazowanych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2015 12:12

Poprzez propagowanie picia czystej wody, zamiast słodkich napojów gazowanych, możemy znacznie wpłynąć na zniwelowanie otyłości wśród dzieci i młodzieży - powiedział PAP Maciej Nowicki z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Koninie.

Konin: źródełka wody pitnej zamiast słodkich napojów gazowanych

Przedsiębiorstwo chce zainstalować ścienne źródełka wody pitnej we wszystkich szkołach w Koninie.

Jak podkreślił Maciej Nowicki, zainstalowane już w szkołach poidełka dostępne są dla uczniów, nauczycieli i osób odwiedzających te placówki.

- Ma to zachęcić do spożywania wody dystrybuowanej ze stacji uzdatniania, czyli Pewiczanki, która nierzadko przewyższa jakością i ilością drogocennych pierwiastków wodę butelkowaną i zaliczana jest do grupy wód średniozmineralizowanych - dodał.

Pilotaż uruchomiono w lipcu 2014 r. Źródełka zainstalowane zostały w dwóch gimnazjach, liceum i dwóch zespołach szkół. Dyrektor II LO Linda Wisialska przyznaje, że stworzenie źródełka w jej szkole było świetnym pomysłem.

- U nas zainstalowane ono zostało blisko stołówki i sali gimnastycznej. Mam dużą radość z tego, że źródełko jest chętnie wykorzystywane przez uczniów - to był bardzo dobry pomysł - powiedziała PAP dyrektor.

PWiK stara się o pozyskanie środków na sfinansowanie poidełek dla wszystkich szkół na terenie Konina.

Także inne miasta sięgają po podobne rozwiązania. Źródełka wody pitnej mają się pojawić we wszystkich szkołach prowadzonych przez miasto w Warszawie.

Na początku tygodnia prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała porozumienie w tej sprawie z prezes tamtejszego Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Prezydent stolicy mówiła wówczas, że Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadza w szkołach możliwość picia wody ze specjalnych źródełek.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum