Kongres Polonii Medycznej i Światowy Zjazd Lekarzy Polskich w 2023 roku w Olsztynie

Autor: PAP • Źródło: PAP30 marca 2022 15:20

Kongres Polonii Medycznej i Światowy Zjazd Lekarzy Polskich w 2023 roku w Olsztynie - 30 marca podpisano list intencyjny w tej sprawie. Wydarzenie ma przyciągnąć kilkuset lekarzy z całego świata.

Kongres Polonii Medycznej i Światowy Zjazd Lekarzy Polskich w 2023 roku w Olsztynie
Kongres Polonii Medycznej i Światowy Zjazd Lekarzy Polskich w 2023 roku w Olsztynie Fot. Shutterstock

 

Kongres Polonii Medycznej i Światowy Zjazd Lekarzy Polskich w 2023 roku

30 marca w Rektoracie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie sygnatariusze podpisali list intencyjny w sprawie organizacji XI Kongresu Polonii Medycznej i IV Światowego Zjazdu Lekarzy Polskich.

Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Jerzy Przyborowski podkreślił znaczenie wydarzenia dla regionu.

- To niezwykłe, że możemy zorganizować Kongres w Olsztynie, na Warmińsko - Mazurskim Uniwersytecie. W 2023 roku obchodzić będziemy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, znamienitego uczonego, który żył i tworzył na Warmii przez ponad 40 lat. Zależy nam na tym, by osoby, które będą odwiedzać Olsztyn w tym czasie, mogły się ze spuścizną Kopernika zapoznać- dodał prof. Przyborowski.

Prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, dr Kornelia Król z Chicago przypomniała, że reprezentuje ona organizację, która działa od połowy lat 90. XX wieku i zrzesza związki lekarzy poza granicami Polski.

Tematem kongresu wyzwania medycyny XXI wieku w sytuacji popandemicznej

 

- To 18 organizacji działających w krajach byłego Związku Radzieckiego oraz krajach zachodnich. Jednym z celów Federacji jest organizacja kongresów, które odbywają się w Polsce co trzy lata. Kongresy są organizowane wspólnie z samorządem lekarskim a Wspólnota Polska wspiera finansowo przyjazd lekarzy zza wschodniej granicy- wyjaśniła.

Dodała, że wydarzenie ma stworzyć przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz podtrzymywania więzi lekarzy i naukowców identyfikujących się z polską kulturą i językiem. Wskazała, że kongresy mają swoją ustaloną tematykę i w przyszłym roku będzie ona dotyczyć wyzwań medycyny XXI wieku w sytuacji popandemicznej, a w obliczu agresji Rosji na Ukrainę, także przyszłości ukraińskich lekarzy.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podkreślił, że organizacja światowego zjazdu daje dużą szansę zarówno w kwestiach związanych z rozwojem medycyny w Olsztynie, ale jest to też szansa na promocję regionu.

- Jesteśmy przekonani, że kto raz przyjedzie na Warmię i Mazury, będzie tu wracał i będzie promował te strony wśród swoich znajomych - dodał.

Dr Anna Lella z Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej wskazała, że kongres będzie platformą wymiany doświadczeń lekarzy z całego świata i będzie służył pacjentom.

Kongres zgromadzi wybitnych przedstawicieli medycyny polskiego pochodzenia

Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Bonisławski mówił, że region warmińsko- mazurski powinien mieć szansę na oferowanie standardów leczenia i finansowanie, tak jak wszystkie inne regiony Polski oraz kraje rozwinięte.

- Kongres, który zgromadzi wybitnych przedstawicieli medycyny polskiego pochodzenia, ale też lekarzy z Polski, będzie doskonałym miejscem by pokazać osiągnięcia medycyny i znakomitych naukowców  - dodał.

- Wspólnota od 30 lat wspiera Polonię w różnych obszarach głównie w oświacie, kulturze, sporcie. Pandemia sprawiła, że także w obszarze medycyny potrzebna jest pomoc Polakom na Wschodzie. Po agresji Rosji na Ukranie tematem będą także potrzeby medycyny na Wschodzie - dodał.

Władze samorządowe Olsztyna oraz regionu zadeklarowały pomoc i wsparcie przy organizacji Kongresu. Marszałek woj. Marek Brzezin przypomniał, że Warmia pełna jest miejsc związanych z wielkim astronomem. To m.in. oryginalna tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika na olsztyńskim zamku, miejsce pochówku astronoma we Fromborku, czy turystyczny szlak kopernikowski. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum