×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Konferencja: wykształcenie to antidotum na dyskryminację niewidomych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia02 grudnia 2013 17:32

Wykształcenie jest najlepszym antidotum na dyskryminację niewidomych - mówili uczestnicy XI edycji konferencji na temat problemów ludzi niewidomych i niedowidzących, która rozpoczęła się w poniedziałek (2 grudnia) w Warszawie. Przed Pałacem Kultury i Nauki odbył się wiec osób niewidomych.

Konferencja: wykształcenie to antidotum na dyskryminację niewidomych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Organizatorem dwudniowej konferencji: REHA FOR THE BLIND IN POLAND - "Świat Dotyku i Dźwięku" jest Fundacja Szansa dla Niewidomych, a współorganizatorami m.in. Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach i Polski Związek Niewidomych.

Przed konferencją odbył się wiec pod hasłem: "My nie widzimy nic, a Wy - czy widzicie nas?", na którym osoby niewidome i niedowidzące mogły zgłaszać postulaty.

"Nie można się zgodzić na to, że widzący mają możliwość korzystania ze wszystkich dóbr: mnóstwa różnorodnych produktów i usług a także rozrywki, kultury, sztuki, szkół, uczelni, pracy, rodziny itd. a niewidomi nie! My też tutaj żyjemy i chcemy mieć tak samo jak inni" - odczytano tekst manifestu.

Podczas spotkań z ekspertami zaznaczano, że o przyszłości i jakości życia osób niewidomych decyduje edukacja. Zwracano m.in. uwagę na potrzebę przystosowania szkół, wyposażenia oraz materiałów edukacyjnych do potrzeb dzieci niewidomych.

Tematy przewodnie konferencji to m.in. Edukacja drogą do sukcesu, Nowoczesna rehabilitacja na co dzień, Z technologią za pan brat.

Podczas konferencji można dowiedzieć się także o nowych metodach terapii wzroku, nowoczesnym czytelnictwie bezwzrokowym, rozwiązaniach informatycznych pozwalających niewidomym widzieć więcej; można też zasięgnąć porad prawnych i okulistycznych. Tematem debat są też kultura, sport, turystyka, czytelnictwo, media jako ważne aspekty dla rehabilitacji niewidomych.

Uczestnicy konferencji będą też mieli okazję obejrzeć filmy z audio deskrypcją i wziąć udział w turniejach sportowych w dyscyplinach, takich jak: ping-pong, strzelectwo laserowe, brydż, szachy.

Patronat nad wydarzeniem objęła prezydentowa Anna Komorowska.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze