×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Koncert "Serce za serce" 23 listopada w Zabrzu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia31 października 2013 19:11

Doroczny koncert "Serce za serce", podczas którego Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi nagradza swoich darczyńców, odbędzie się 23 listopada w Zabrzu. Zainicjowana przed laty przez prof. Religę gala będzie już 22. z kolei.

Koncert "Serce za serce" 23 listopada w Zabrzu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W czwartek (31 października) podano szczegóły tegorocznej uroczystości. Zaplanowany na przedostatnią sobotę listopada koncert tradycyjnie odbędzie się w mieszczącym blisko 2 tys. osób zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Golec uOrkiestra.

Podczas gali darczyńcy Fundacji otrzymają srebrne statuetki "Serce za Serce". W tym roku decyzją Rady Fundacji dostaną je: zabrzański oddział Polskiej Spółki Gazownictwa, Bank Polska Kasa Opieki SA w Warszawie oraz Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich.

Ponadto profesorowie Witold Rużyłło (dyrektor Instytutu Kardiologii im. Kard. Wyszyńskiego w Warszawie-Aninie) i Jarosław Mizera (dziekan wydziału inżynierii materiałowej Politechniki Warszawskiej) otrzymają medal im. prof. Zbigniewa Religi.

W lipcu tego roku w instytucie kardiologii w Aninie, którym kieruje prof. Rużyłło, przeprowadzono pierwszą w Polsce eksperymentalną operację wszczepienia protezy serca z rodziny "Religa Heart". Operację wykonał zespół pod kierunkiem dr Grzegorza Religi - syna prof. Zbigniewa Religi.

Pacjentowi implantowano wówczas najnowocześniejszą wersję polskich protez pulsacyjnych - protezę Religa Heart EXT, która jest jednym z efektów rządowego programu "Polskie Sztuczne Serce", a zarazem przykładem rodzimego, nowatorskiego rozwiązania naukowo-technicznego o charakterze interdyscyplinarnym.

Program "Polskie Sztuczne Serce", koordynowany i współtworzony przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w zakresie konstrukcji protez serca, skupił ponad 20 polskich instytutów naukowo-badawczych i wiodących klinik kardiochirurgicznych.

Proteza serca Religa Heart EXT to nowa generacja pozaustrojowej protezy pulsacyjnej, przeznaczonej do wspomagania pracy serca w warunkach szpitalnych i pozaszpitalnych na czas do kilkunastu miesięcy. Powstała na bazie doświadczeń klinicznych związanych ze stosowaniem od 1999 r. pierwszej polskiej protezy serca, opracowanej w zabrzańskiej fundacji z inspiracji prof. Religi i stosowanej w polskich klinikach ponad 280 razy w ratowaniu zagrożonego serca - najdłuższy okres wspomagania wynosi ponad półtora roku.

Podczas koncertu wręczone zostaną również statuetki "Przyjaciel Fundacji", które otrzymają: Przedsiębiorstwo Inżynierii Ogrodniczej Drewsmol w Lędzinach, spółka DST z Rudy Śląskiej oraz właścicielka zabrzańskiego hotelu Anna Jeziorowska-Wereta i ppłk Mirosław Czechowski ze Stowarzyszenia Lotników Polskich.

Fundację Rozwoju Kardiochirurgii powołał w 1991 r. prof. Zbigniew Religa. We własnym Instytucie Protez Serca, Fundacja zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem urządzeń i produktów służących ratowaniu ludzkiego życia, gdy zagrożone jest serce. Wyspecjalizowała się w pracach związanych z polskim sztucznym sercem, robotem kardiochirurgicznym i innowacyjnymi narzędziami chirurgicznymi, inżynierią tkankową wykorzystywaną w celach leczniczych oraz biologicznymi protezami zastawek serca do korekcji wrodzonych i nabytych wad serca u dzieci i dorosłych.

Działalność Fundacji możliwa jest m.in. dzięki ofiarności firm, instytucji i osób prywatnych, którym koncert "Serce za serce" jest dedykowany.

Od początku istnienia Fundacji przewodniczącym jej Rady był prof. Zbigniew Religa - wybitny polski kardiochirurg, który w 1986 r. przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Zrezygnował z tej funkcji w 2005 r., z chwilą objęcia teki ministra zdrowia. Po jego śmierci, 8 marca 2009 r., fundacja przyjęła jego imię. Profesor zmarł na złośliwy nowotwór płuc.

W minionych edycjach gwiazdami koncertów "Serce za serce" byli m.in. Placido Domingo, Jose Carreras, Montserrat Caballe, June Anderson, Michel Legrand, Chris de Burgh i Gheorghe Zamfir. W ostatnich latach galę uświetnili m.in. argentyński gitarzysta Eduardo Falu, Michał Bajor, Grzegorz Drabowicz i Marek Torzewski oraz pianista Marek Tomaszewski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze