Komórki macierzyste z miazgi zęba. Czy taka procedura się upowszechni?

Autor: newseria.pl/Rynek Zdrowia • • 17 lipca 2019 13:05

Komórki macierzyste z miazgi zęba to ponoć przyszłość stomatologii regeneracyjnej. Mogą być również wykorzystywane w onkologii, kardiologii, neurologii, a także ortopedii. Największa ich ilość znajduje się w mleczakach, można je jednak pozyskać także z zębów stałych u osób dorosłych.

Komórki macierzyste z miazgi zęba. Czy taka procedura się upowszechni?
Najwięcej komórek macierzystych znajduje się w zębach mlecznych Fot. Archiwum

- Jest ich bardzo dużo w zębach mlecznych, dlatego w tej chwili jest tendencja, żeby nie tylko gromadzić komórki macierzyste z krwi pępowinowej, co już jest procedurą dosyć powszechną, lecz także z zębów mlecznych, które muszą być w miarę zdrowe - mówi Monika Stachowicz, stomatolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Komórki macierzyste można pozyskać również z zębów stałych, np. ósemek usuwanych w trakcie leczenia ortodontycznego. Jednak ilość komórek macierzystych w miazdze zębowej maleje wraz z wiekiem.

Mimo to osoby dorosłe, które mają do usunięcia zdrowe zęby, czyli bez leczenia kanałowego czy próchnicy głębokiej, mogą taki ząb przechować lub przekazać do laboratorium w banku komórek, by sprawdzić, czy jest w nich wystarczająca ilość komórek, które mogą być w przyszłości pomocne.

Jak czytamy w serwisie Newseria, w laboratorium, po odpowiednim opracowaniu i namnożeniu, komórki zamrażane są w ciekłym azocie w temperaturze -190 st. C. Na razie technologia pozwala na przechowywanie ich przez okres 25 lat, w przyszłości czas ten może jednak ulec wydłużeniu. W razie konieczności komórki są rozmrażane i wykorzystywane do zabiegu.

Więcej: newseria.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum