Komisarz ONZ: tysiące mogą umrzeć z głodu w oblężonych strefach w Syrii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 lutego 2016 16:41

Przymusowe pozbawienie ludności jedzenia w oblężonych strefach w Syrii może spowodować "tysiące ofiar śmiertelnych" - ocenił w poniedziałek (29 lutego) w Genewie Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Zeid Ra'ad Al-Hussein.

- Ponad 450 tysięcy ludzi znajduje się obecnie, a niekiedy od lat, w pułapce w miastach i miasteczkach w Syrii - powiedział Hussein na otwarciu dorocznej sesji Rady Praw Człowieka.

- Dostęp do żywności, leków i innych produktów pilnej pomocy humanitarnej jest blokowany w sposób powtarzający się. Tysiące osób może umrzeć z głodu - podkreślił.

Szef UNHCHR przypomniał, że "przymusowe pozbawianie żywności jest bezsprzecznie zakazane jako broń w wojnie; a co za tym idzie - również obleganie miejscowości".

Korzystając z wprowadzonego w sobotę zaprzestania działań wojennych w Syrii, ONZ ogłosiła, że wzmocni swe operacje humanitarne, ażeby pomóc w ciągu najbliższych pięciu dni 154 tysiącom osób oblężonych w syryjskich miastach przez jedną lub drugą stronę konfliktu.

W niedzielę koordynator do spraw humanitarnych ONZ w Syrii Yacoub El Hillo zapowiedział dostarczenie pomocy, począwszy od poniedziałku, dla miasta Mudamijat al-Cham na przedmieściach Damaszku, opanowanego przez rebeliantów, a oblężonego przez siły rządowe.

Poinformował on także, że ONZ będzie chciała dostarczyć w pierwszym kwartale 2016 roku pomoc dla 1,7 mln Syryjczyków żyjących w trudno dostępnych miejscach.

- Ewakuacje medyczne muszą być bezwarunkowe - oświadczył Hillo. "ONZ wzywa wszystkie strony konfliktu do zapewnienia bezwarunkowego, swobodnego i regularnego dostępu do około 4,6 mln ludzi, którzy znajdują się w rejonach, do których trudno jest dotrzeć z pomocą".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum