Komary przyciąga atrakcyjny zapach, nie "słodka krew"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lipca 2013 15:18

Komary wolą osoby słuszniejszej postury, dlatego częściej gryzą mężczyzn. Z tego samego powodu chętnie atakują kobiety w ciąży. Ale niektóre osoby częściej niż inne bywają ofiarami tych owadów, ponieważ wydzielają atrakcyjną dla nich woń.

Komary przyciąga atrakcyjny zapach, nie "słodka krew"

Komary przyciąga przede wszystkim ciepło i dwutlenek węgla, w większych ilościach wydzielane przez ludzi o bardziej masywnej budowie ciała. Znakomicie posługują się również węchem. Dr Clifford W. Bassett z Allergy and Astma Care w Nowym Jorku przed kilkoma laty zbadał, że potrafią one zwietrzyć nasz zapach z odległości 30 metrów.

Dlaczego jednak owady te bardziej przyciągają jedne osoby niż inne?

Tygodnik "Time" powołuje się na dr. Uliricha Berniera, chemika i entomologa z Agricultural Research Service. Z jego badań wynika, że każdy człowiek ma swój indywidualny zapach, który znakomicie wyczuwają komary. Jeśli ich receptory węchowe bardziej reagują na określone substancje chemiczne wydzielane przez daną osobę, to stanie się ona ich głównym celem.

- Nie znaczny to jednak, że niektóre osoby są bardziej atrakcyjne dla wszystkich komarów, a raczej dla konkretnego gatunku tego owada. - twierdzi amerykański specjalista.

Jaki zapach najbardziej przyciąga komary? W 2000 r. "Lancet" opublikował badania, z których wynikało, że owadom tym bardziej odpowiadają osoby, które pachną bardziej słodko, co zależy od stosunku dwutlenku węgla do kwasu mlekowego i innych składników potu.

Niels Verhulst, entomolog z uniwersytetu Wageningen w Holandii w 2011 r. wykazał na łamach "PLOS ONE", że komary Anopheles gambiae przyciągają głównie osoby, u których na skórze przeważają bakterie Corynebacterium. Powodują one wydzielanie wraz z potem większej ilości substancji, na którą wrażliwe są te owady. Ludzie, u których na skórze rozmnażały się różne odmiany mikrobów, nie byli dla nich aż tak bardzo atrakcyjni.

W tym roku Verhulst wykazał jednak, że wydzielanie określonego zapachu zależy również od naszych genów. Dlatego każda osoba ma indywidualną woń, która bardziej lub mniej może odpowiadać poszczególnym gatunkom komarów.

Co - poza zapachem przyciąga - komary? Dr LJ Zwiebel z Vanderbilt University (USA) zaznaczył w rozmowie z "Wall Street Journal", że nie ma dowodów na to, że komary przyciągają osoby z wysokim poziom cholesterolu we krwi oraz chorzy na cukrzycę, którzy wydzielają więcej acetonu. Błędne jest też przekonanie, że komary omijają ludzi zażywających większe ilości witaminy B. Nie odstrasza ich również zapach czosnku ani zażywanie niektórych leków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum