Kolejny rekord WOŚP - zebrano ponad 40 mln zł

Autor: PAP, IAR/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2012 09:46

Z niedzieli na poniedziałek (8/9 stycznia) o północy sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poinformował, że zgodnie z zadeklarowaną kwotą udało się zebrać do tego czasu 40,2 mln zł. Wszystko wskazuje więc na to, że tym roku zostanie pobity rekord 47 mln zł zebranych rok wcześniej.

Suma na koncie Wielkiej Orkiestry będzie jeszcze rosła bo przez kilka tygodni będą trwały aukcje charytatywne na rzecz WOŚP. Do końca stycznia licytować można m.in. rajdowy samochód Adama Małysza (aktualna cena ponad 233 tys. zł), motocykl "Amerykański Chopper" (ponad 100 tys. zł) oraz zaproszenie na mecz gwiazd NBA od Marcina Gortata (ponad 32 tys. zł). W sumie na ponad 32 tys. aukcji zebrano 2,6 mln zł.

W zeszłym roku, w dniu Finału przed północą zadeklarowana kwota wynosiła o 3 mln zł mniej - 37 mln zł, jednak ostateczny wynik wyniósł 47 mln 248 tys. 415 zł.

Kwestowano nie tylko w Polsce. Udział w WOŚP wzięła także także metropolia nowojorska. Według niepełnych obliczeń sporządzonych przed północą w niedzielę (8 stycznia) czasu miejscowego, zebrano tam ponad 32 tys. dolarów.

- W tej chwili mamy ponad 32 tys. dolarów. Mam nadzieję, że po podliczeniu puszek suma się podwoi, ale nie mogę tego potwierdzić przed czwartkiem (12 stycznia) - poinformował szef nowojorskiego sztabu orkiestry Marcin "Bubell" Filipowski. Podkreślił, że orkiestra przez kolejne lata zagrała już za ponad milion dolarów.

W tym roku organizatorzy w Nowym Jorku przygotowali 108 puszek do kwestowania. Rozmieścili je w sklepach polonijnych. Zorganizowano także aukcje charytatywne. Za 500 dolarów sprzedano rękawice bokserskie i worek treningowy Tomasza Adamka, koszulkę koszykarza Marcina Gortata z Phoenix Suns - za 435 dolarów, a za koszulkę hokeisty New York Rangers Wojtka Wolskiego trzeba było zapłacić blisko 300 dolarów.

Jak wynika z informacji nowojorskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, rekordową darowiznę przekazał polonijny przedsiębiorca Adam Skarżyński, który ofiarował 5 tys. dolarów. 3 tys. dolarów wpłacił na konto orkiestry "Nowy Dziennik" z pieniędzy pochodzących z reklam.

Za zebrane wszystkie do tej pory pieniądze przez WOŚP kupiono w sumie sprzęt medyczny do ratowania zdrowia i życia dla ponad 650 szpitali. W większości były to placówki wyspecjalizowane w leczeniu dzieci.

Jurek Owsiak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że patrząc na tę sumę czuje się dumę, ale jednocześnie niepokój. Napięcie ma związek z tym, że podana suma jest kwotą deklarowaną i z ulgą będzie można odetchnąć, kiedy te pieniądze znajdą się już na koncie. Dumę się jednak czuje, ponieważ po raz kolejny w ludziach było dużo energii.

W Polsce finały WOŚP stały się ogromnymi wydarzeniami medialnymi. Według AGB Nielsen Media Research w ubiegłym roku w czasie finału TVP 2 poświęciła WOŚP 5 godzin 35 minut, przyciągając średnio 1,23 mln widzów. Natomiast transmisje w TVN trwające ponad 50 minut obejrzało 770 tys. osób. Kulminacyjne, nadawane w prime time "Światełko do Nieba" oglądało łącznie 4,48 mln widzów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum