Kolejne oszustwa na loterię szczepionkową. Zespół CERT wyjaśnia, jak to działa

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia26 sierpnia 2021 13:25

NFZ oraz CERT Polska ostrzegają przed kolejnymi próbami oszustw metodą na loterię szczepionkową. - Oszuści wysyłają SMS-y i sugerują wygraną 1000 zł oraz konieczność wejścia w przesłany link w celu potwierdzenia wygranej – podkreślają eksperci.

Loteria szczepionkowa trwa. Oszuści próbują wykorzystać ją do wyłudzeń Fot. Shutterstock
  • Loteria szczepionkowa ruszyła 1 lipca i potrwa do 30 września
  • NFZ oraz CERT Polska ostrzegają przed kolejnymi próbami wyłudzeń przy okazji loterii 
  • - Oszuści wysyłają SMS-y i sugerują wygraną 1000 zł oraz konieczność wejścia w przesłany link w celu potwierdzenia wygranej – podkreślają eksperci

Kolejne oszustwa na loterię szczepionkową

Narodowy Fundusz Zdrowia oraz zespół CERT Polska ostrzegają przed kolejnymi próbami wyłudzeń metodą na loterię.

-  Ostrzegamy przed oszustwem, w którym przestępcy podszywają się pod Loterię Narodowego Programu Szczepień. Oszuści wysyłają SMS-y na losowe numery telefonów, których treść sugeruje wygraną 1000 złotych oraz konieczność wejścia w przesłany link w celu potwierdzenia wygranej – alarmuje eksperci CERT Polska na Twitterze.

I dodają: - W rzeczywistości jest to fałszywy panel płatności, który podszywa się pod PayU. Wprowadzenie danych bankowości elektronicznej w tym panelu umożliwi przejęcie konta bankowego - przestrzegają.

CER przypomina, że wszystkie oficjalne informacje związane z loterią szczepionkową można sprawdzić na rządowych stronach.

Dodajmy, że zespół CERT Polska działa w strukturach NASK – Państwowego Instytutu Badawczego, prowadzącego działalność naukową, krajowy rejestr domen .pl i dostarczającego zaawansowane usługi teleinformatyczne. CERT Polska to pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum