Kolejne dzieła sztuki z audiodeskrypcją dostępne w internecie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2019 18:51

60 kolejnych dzieł zostało w tym roku opisanych za pomocą audiodeskrypcji i udostępnionych na portalu "iSztuka". Dzięki takiemu opisowi mogą je poznać również osoby niewidome i niedowidzące. W sumie na portalu udostępniono już ponad 300 dzieł malarstwa, rzeźby i architektury.

Kolejne dzieła sztuki z audiodeskrypcją dostępne w internecie
W sumie na portalu udostępniono już ponad 300 dzieł malarstwa, rzeźby i architektury Fot. Archiwum

Projekt "iSztuka" realizowany jest od 2015 roku przez białostocką Fundację Audiodeskrypcja, głównie dzięki dofinansowaniu z ministerstwa kultury.

Opisy dzieł umieszczane na portalu pod internetowym adresem isztuka.edu.pl przygotowane zostały z wykorzystaniem audiodeskrypcji. Polega ona na opisywaniu przez lektora (bez własnej interpretacji i komentarza) wizualnej warstwy dzieła, np. obrazu, zabytku czy tego, co się dzieje np. między dialogami w filmie lub spektaklu teatralnym. W ten sposób przekazywane są takie informacje, jak język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria czy kostiumy.

Powstają w ten sposób opisy - w formie skryptów tekstowych i nagrań dźwiękowych - filmów, spektakli teatralnych i operowych, dzieł sztuki takich jak obrazy czy rzeźby. Na portalu przy każdym z dzieł umieszczony został odtwarzacz, z pomocą którego można odsłuchać opis wybranego dzieła. Jest też opis do przeczytania, z którego mogą skorzystać np. osoby mające problemy ze słuchem.

Uzupełnieniem do fotografii i audiodeskrypcji dzieł są analizy przybliżające np. kontekst kulturowy czy technikę wykonania i przedstawiony temat. Materiały są tworzone przez osoby niewidome i widzące, historyków sztuki, artystów, audiodeskryptorów i edukatorów z Białegostoku, Wrocławia, Krakowa i Warszawy.

Jak poinformowała Fundacja Audiodeskrypcja, kończy się właśnie piąty etap projektu "iSztuka". Do końca roku ten katalog malarstwa, rzeźby i architektury będzie zawierał łącznie 324 dzieła dostępne dla każdego. Internetowy portal zanotował dotąd ponad 460 tys. odwiedzin.

W tym roku udostępniono 60 dzieł stanowiących przykłady sztuki polskiej z drugiej połowy XIX wieku i przełomu XIX i XX wieku. To np. obrazy Jana Matejki "Stańczyk" czy "Bociany" Józefa Chełmońskiego, witraż "Bóg Ojciec - Stań się!" Stanisława Wyspiańskiego, a także Pałac Sztuki - gmach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, zaprojektowany przez Franciszka Mączyńskiego.

Koszt tego etapu projektu "iSztuka", to blisko 70 tys. zł. Większość pieniędzy na tworzenie i rozbudowę bazy dzieł Fundacja Audiodeskrypcja, w partnerstwie z Fundacją Promocji Sztuki "Niezła Sztuka" oraz Spółdzielnią Socjalną Akces Lab, pozyskała z konkursów resortu kultury. Kolejne etapy projektu wspierały też samorządy Białegostoku i województwa podlaskiego.

Robert Fiłończuk - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum