Kolejne "Okno Życia" - tym razem w Bielsku-Białej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2009 09:48

W Bielsku-Białej Lipniku otwarto 14 kwietnia) "Okno Życia", które powstało w Domu Matki i Dziecka, działającym przy Diecezjalnym Ośrodku Wspierania Rodziny.

W przypadku zostawienia dziecka w tym miejscu, uruchamia się specjalny alarm, a zatrudnione w placówce kobiety natychmiast mają zawiadomić bielskie pogotowie ratunkowe - tłumaczy ks. kan. Józef Zajda, dyrektor diecezjalnej Caritas.

- Jest jeszcze czas, na to, by matka zmieniła swą decyzję, bo oddając dziecko, mogła być w szoku. Po 5 tygodniach, po wykonaniu dodatkowych badań, uruchamiana jest procedura adopcyjna, która w przypadku nieznanych obojga rodziców jest znacznie bardziej uproszczona - dodaje kapłan.

Bp Tadeusz Rakoczy podczas uroczystego poświęcenia i otwarcia „Okna Życia” zauważył , że z jednej strony moment ten wyraża radość, gdyż ludzie mogą w ten osób odpowiadać na potrzeby i wyzwania współczesnego człowieka. Ale równocześnie związany jest z tym smutek, że takie miejsca są potrzebne - powiedział hierarcha.

Bp Rakoczy wcześniej w specjalnym liście pasterskim na Dzień Świętości Życia zwrócił uwagę, że „Okno Życia” to wyjście w skrajnych sytuacjach rozpaczy i zagubienia, ale nie jest to sposób godny polecenia i nie może być zachętą do porzucania dzieci.

Niedawno dyrektorzy Caritas diecezjalnych zdecydowali, że „Okna Życia” powstaną w każdej diecezji. W tym roku powstanie ich 20.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum