Koleje Wielkopolskie zamontowały w pociągach defibrylatory

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2015 20:15

Samorządowy przewoźnik Koleje Wielkopolskie (KW) wprowadził do wszystkich swoich pociągów tzw. defibrylatory AED. Proste w użyciu urządzenia ratujące życie będą dostępne dla pasażerów. KW to pierwszy przewoźnik w Polsce, który zdecydował się na taki krok.

Koleje Wielkopolskie zamontowały w pociągach defibrylatory

Defibrylatory AED (AED - z ang. automatyczne defibrylatory zewnętrzne) mogą pomóc osobom, które w trakcie podróży lub na stacjach doznają nagłego zatrzymania krążenia. Mały i poręczny sprzęt za pomocą komend głosowych prowadzi krok po kroku osobę udzielającą pomocy choremu instruując, co należy robić.

Urządzenia zainstalowano we wszystkich 49 składach KW oraz na Dworcu Letnim w Poznaniu; są dostępne dla wszystkich pasażerów. We wtorek zaprezentowano dwa pociągi wyposażone w AED.

- KW rocznie jeździ ponad 7 mln pasażerów. 40 tys. ludzi co roku spotyka nagłe zatrzymanie krążenia, a 95 proc. osób nie przeżywa takiego zdarzenia. Może to spotkać również pasażerów. KW jako pierwsze w Polsce wprowadzają takie urządzenia. Teraz musimy zrobić wiele, żeby pasażerowie nie bali się ich wykorzystywać - powiedział marszałek wielkopolski Marek Woźniak.

Defibrylatory kosztowały ponad 300 tys. zł. Woźniak przypomniał, że nakłady na przewozy kolejowe w kraju sięgają setek milionów złotych.

- Życie jest bezcenne. Na tym tle warto ponieść wydatki na defibrylatory - dodał.

W urządzenia ma być wyposażony również każdy nowy tabor, który będzie jeździł pod szyldem KW. Przewoźnik przeszkolił też z obsługi urządzenia wszystkie drużyny konduktorskie, a w planach ma szkolenia dla maszynistów i kasjerów.

Marek Dąbrowski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu podkreślił, że urządzenia są bezpieczne i nie zrobią nikomu krzywdy.

- Są proste w obsłudze nawet dla medycznego laika. Użycie AED w ciągu 3 minut od zatrzymania krążenia podnosi przeżywalność pacjentów o 80 procent - podał.

Spółka KW została powołana przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego w 2009 r. Z usług regionalnego przewoźnika korzysta ponad 7 mln pasażerów rocznie; KW odpowiada za 40 proc. połączeń w regionie. Przewoźnik dysponuje m.in. 22 nowoczesnymi pociągami Elf.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum