Koderzy Medyczni spotkają się na konferencji w Katowicach. Kim są?

Autor: oprac. KM • Źródło: materiały prasowe22 września 2021 16:30

Dwudniowa Konferencja Koderów Medycznych w Katowicach rusza już w czwartek, 23 września. Prelegenci i ponad 90 uczestników wymienią się wiedzą z zakresie kontraktowania, rozliczania świadczeń czy zmian w przepisach.

Katowice, Obiekty Muzeum Śląskiego fot. Shutterstock
 • 23 września w Katowicach startuje Konferencja Koderów Medycznych
 • Koderzy medyczni to stosunkowo nowy zawód medyczny
 • Jest to wykwalifikowana grupa pracowników rozliczających świadczenia medyczne i kodujących procedury

Kim są koderzy medyczni?

Koderzy medyczni to stosunkowo nowy zawód medyczny, który skupia wykwalifikowaną grupę pracowników rozliczających świadczenia medyczne i kodujących procedury. 

Są to pracownicy ochrony zdrowia:

 • sekretarki medyczne,
 • rejestratorki,
 • personel pomocniczy,
 • kierownicy sekcji kontraktowania
 • rozliczania świadczeń.

W ocenie Renaty Wachowicz, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach jest to zawód niezwykle potrzebny w przestrzeni szpitala.

- Dzięki ich pracy procedury medyczne są rzetelnie rozliczane z płatnikiem - mówi dyrektor Wachowicz, cytowana w komunikacie prasowym przesłanym Rynkowi Zdrowia.

Obowiązki kodera medycznego

Wśród obowiązków kodera medycznego można wyróżnić:

 • stosowanie procedur szpitalnych, zgodnych z rekomendacjami, wytycznymi i zaleceniami konsultantów krajowych i towarzystw medycznych;
 • wypracowanie interpretacji stosowania szczegółowych reguł systemu JGP;
 • prawidłowe prowadzenie dokumentacji medycznych w aspekcie rozliczeń;
 • tworzenie sprawozdania z leczenia za pomocą kodów;
 • kodowanie przyczyn świadczeń oraz wszystkich czynności wykonywanych w trakcie jego udzielania;
 • kodowanie chorób i procedur medycznych;
 • skuteczne rozliczanie zrealizowanych świadczeń.

Niepoprawne rozliczenie naraża szpital na duże straty finansowe. Tego typu nieprawidłowości w rozliczeniach mogą spowodować poważne konsekwencje, również prawne, np. w przypadku posądzenia o próbę wyłudzenia pieniędzy od NFZ.

Koder medyczny - ścieżka edukacji i dokształcanie. Pierwsza konferencja koderów

Niezwykle istotne w pracy każdego kodera jest ciągłe dokształcanie, czemu służyć mają takie konferencje jak pierwsza katowicka konferencja koderów. 

Tematem I Konferencji Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych organizowana w Katowicach przy współpracy z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego SUM oraz Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach są zmiany w organizacji i finansowaniu świadczeń zdrowotnych w Polsce.

Celem konferencji jest podniesienie wiedzy i kompetencji oraz wymiana doświadczeń między jej uczestnikami reprezentującymi świadczeniodawców (szpitale kliniczne, wojewódzkie, powiatowe) oraz badaczami i ekspertami z zakresu organizacji, zarządzania, ekonomiki ochrony zdrowia, prawa medycznego oraz zdrowia publicznego.

Konferencja Koderów Medycznych w Katowicach: co znajdzie się w programie?

Organizator przewidział bloki tematyczne dotyczące zmian w organizacji systemu opieki zdrowotnej w Polsce - wprowadzonych w bieżącym roku oraz planowanych w najbliższej przyszłości.

Prelegenci skoncentrują się również na praktycznych aspektach kontraktowania i rozliczania świadczeń w poszczególnych rodzajach świadczeń. Pojawią się tematy między innymi dot. realizacji, rozliczania i sprawozdawczości świadczeń związanych z diagnostyką i leczeniem COVID-19 czy jakości w ochronie zdrowia.

Podczas konferencji głos zabierze dr n. o zdr. Eliza Działach, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Onkologicznych. Tematem jej wystąpienia będzie „Pakiet onkologiczny - czy spełnił oczekiwania?”.

Ponadto w tym roku Polskie Towarzystwo Koderów Medycznych świętuje swoje dziesięciolecie. Rocznica jest okazją do podkreślenia rangi kodera medycznego i jego roli w funkcjonowaniu każdego szpitala.

Patronat honorowy nad konferencją objął Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum