Kleszcz. Dyrektor sanepidu radzi, co zrobić po ukąszeniu. "Nie wyrzucaj"

Autor: PAP • Źródło: PAP03 sierpnia 2021 14:10

Kleszcze to ostatnio plaga. Można się na nie natknąć w lasach, na łąkach, ale coraz częściej również w miejskich parkach. Co zrobić, jeśli ugryzie nas kleszcz? Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wlkp. Tadeusz Biliński przede wszystkim radzi, aby nie wyrzucać kleszcza, który nas ugryzł.

Kleszcz. Dyrektor sanepidu radzi, co zrobić po ukąszeniu. "Nie wyrzucaj"
Na kleszcze natkniemy się w lasach i miejskich parkach/ Fot. Shutterstock
  • Kleszcze to ostatnio plaga. Sezon trwa w najlepsze, a na te groźne pajęczaki można się natknąć w lasach, na łąkach, ale coraz częściej również w miejskich parkach.
  • Co zrobić, jeśli ugryzie nas kleszcz? Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wlkp. Tadeusz Biliński przede wszystkim radzi, aby nie wyrzucać kleszcza, który nas ugryzł
  • To ważne, aby przeprowadzić badania w celu wykluczenie zakażenia boreliozą i innymi chorobami odkleszczowymi, a w przypadku wyniku pozytywnego szybko rozpocząć leczenie

Kleszcze. Co zrobić po ugryzieniu? Ważne jest badanie kleszcza

Obecnie - jak powiedział dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wlkp. Tadeusz Biliński - ważniejsze jest badanie kleszcza na okoliczność jego zakażenia, niż sama obserwacja ugryzienia.

Dyrektor wyjaśnił, że nie w każdym przypadku następują objawy zewnętrzne w postaci tzw. rumienia wędrującego, co może powodować rozwój boreliozy "w ukryciu".

Zdaniem szefa ostrowskiego sanepidu obecnie szeroko rozpowszechnione są badania kleszczy przez specjalistyczne komercyjne laboratoria genetyczne.

Sprawdź: Borelioza. Objawy, leczenie i diagnostyka. Co trzeba wiedzieć o tej chorobie? Jaka jest jej przyczyna?

Badanie kleszcza - ile to kosztuje?

Wynik badania umożliwia wykluczenie zakażenia boreliozą i innymi chorobami odkleszczowymi przez badanego kleszcza, a w przypadku wyniku pozytywnego - szybkie postępowanie diagnostyczne oraz lecznicze.

Ceny badań wahają się od 169 do 359 zł w zależności od rodzaju pakietu, obejmującego różne zakresy badań genetycznych. Czas oczekiwania na wynik to najdłużej 7 dni.

Badanie kleszcze:

  • Ceny badań wahają się od 169 do 359 zł
  • Czas oczekiwania na wynik to najdłużej 7 dni.

- Sama choroba nie jest groźna, jeśli proces leczenia rozpocznie się od razu. Natomiast, jeśli przejdzie pierwsza i druga faza, to choroba może okazać się ciężka, a nawet śmiertelna  - wyjaśnił Biliński.

"Możemy mówić o inwazji kleszczy"

Zdaniem szefa ostrowskiego sanepidu ilość zachorowań na boreliozę w tym roku może wzrosnąć.

- Możemy mówić o inwazji kleszczy, a świadczy o tym ilość telefonów do stacji w sprawie ukąszenia, która zdecydowanie wzrosła w porównaniu z ubiegłymi latami  - powiedział dyrektor.

Do końca lipca na terenie powiatu ostrowskiego odnotowano 9 przypadków zachorowań.

- Jednak najpełniejsze dane będziemy mieć w grudniu, ponieważ z reguły wtedy następuje identyfikacja tej choroby  - twierdzi.

Z danych uzyskanych w ostrowskim sanepidzie wynika, że:

  • w 2018 r. na boreliozę zachorowało 25 osób,
  • w 2019 r. - 21 a w 2020 - 12.

Przeciw boreliozie nie można się zaszczepić. Dostępne są jedynie szczepionki przeciw zapaleniu opon mózgowych przenoszonemu przez kleszcze.

Czytaj więcej: Borelioza. Objawy, leczenie i diagnostyka. Co trzeba wiedzieć o tej chorobie? Jaka jest jej przyczyna?

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum