Kilkadziesiąt partii wędlin wycofanych ze sprzedaży - czy za dużo doksycykliny?

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2016 18:18

Kilkadziesiąt partii kiełbas, kaszanek, kabanosów oraz szynek popularnych marek Morliny i Krakus zostało wycofanych ze sprzedaży. Istniało podejrzenie, że zawierają przekroczone dawki antybiotyku doksycykliny. Ostatecznie przekroczeń nie stwierdzono.

Kilkadziesiąt partii wędlin wycofanych ze sprzedaży - czy za dużo doksycykliny?
W części wędlin przekroczone zostały normy antybiotyku Fot. Archiwum

Wycofane wędliny zostały zbadane na zawartość antybiotyku - doksycykliny.

- Chodzi m.in. o niektóre partie kabanosów, kaszanki teściowej, kiełbasy śląskiej, kiełbasy żywieckiej czy polędwicy sopockiej - informowała Gazeta Wrocławska.

Za zaistniałą sytuację firma wini hodowcę, który dostarczył zwierzęta "w standardzie niezgodnym z obowiązującymi przepisami".

Więcej: gazetawroclawska.pl

****

Jak przekazał redakcji Rynku Zdrowia w piątek (26 sierpnia) Andrzej Pawelczak, rzecznik prasowy Animex Foods, wycofane wędliny okazały się "w pełni bezpieczne". 

- Potwierdzają to opinie wydane przez Katedrę Technologii Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, przez specjalistyczne laboratorium w Hamburgu oraz laboratorium referencyjne w Puławach. Opinie wyraźnie potwierdzają, że nie ma możliwości, aby oznaczało to jakiekolwiek zagrożenie dla konsumentów. Jakiekolwiek informacje sugerujące inaczej to informacje nieprawdziwe - informował rzecznik.

Jak wyjaśnił, przekroczenie normy w mięsie surowym stwierdzono w jednej tuszy surowca. - To jednak w żaden sposób nie oznacza, że można mówić także o przekroczeniu norm w produkcie - wyjaśnił rzecznik. Dodał też, że zakwestionowano 1 sztukę żywca wobec 4600 sztuk przywiezionych w ciągu jednego dnia do zakładu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum