Kielce: prawie 500 krwiodawców korzysta z darmowych przejazdów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2016 18:19

483 kieleckich krwiodawców skorzystało dotąd z możliwości miesięcznych, bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego. Od początku roku każdy, kto odda krew, może skorzystać w Kielcach z takiej możliwości.

Kielce: prawie 500 krwiodawców korzysta z darmowych przejazdów. Fot. MetLife

O przyznaniu każdemu krwiodawcy bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską przez miesiąc zdecydowali pod koniec ub.r. kieleccy radni. Oferta dotyczy wszystkich linii autobusowych w Kielcach, także przebiegających przez dziewięć ościennych gmin.

Jak powiedział PAP dyrektor tamtejszego ZTM Marian Sosnowski, do piątku (29 stycznia) zgłosiło się do tej instytucji 483 krwiodawców, którzy chcieli skorzystać z tej oferty. To ok. 2/3 wszystkich uprawnionych. Do czwartku wydano 751 zaświadczeń dla dawców krwi, które mogą zostać zamienione na 30-dniowe darmowe bilety.

Zaświadczenia, które można zamienić na bilety wydawane są na specjalnym papierze z hologramem. - Jeżeli ktoś przyjedzie do nas z takim zaświadczeniem w tym samym dniu, w którym oddał krew, otrzymuje bilet 30-dniowy. Jeśli zrobi to, powiedzmy, pięć dni później, to wówczas na 25. Przyjmujemy za kluczową datę oddania krwi - wyjaśnił szef kieleckiego ZTM.

Jeśli krwiodawca posiada kartę miejską, bilet jest elektronicznie naliczany bezpośrednio na nią. Jeśli nie posiada, otrzymuje taką kartę od ZTM.

- Z naszych informacji wynika, że miejska oferta przekłada się na wzrost zainteresowania krwiodawstwem, to cieszy tym bardziej, że niektórych grup krwi brakowało - ocenił Sosnowski. Jak prognozuje ZTM, akcja będzie generowała utratę wpływów na poziomie ok. 1 mln zł w skali roku.

- Liczby są zadowalające, bo świadczą o tym, że ludzie oddają krew, bo to o to chodzi. Nie chodzi o to, żeby za darmo jeździć, tylko żeby krwiodawcy mieli za to jakiś profit. To świadczy o aktywności tych ludzi, warto ich mobilizować i pobudzać tą aktywność - powiedział PAP prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Zapowiedział, że akcja będzie kontynuowana. - Jeśli przynosi efekty, to znaczy, że to trafiony pomysł - dodał.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum