Kielce: akcja "Ośmiorniczki dla wcześniaków" coraz popularniejsza w szpitalach

Autor: BMX/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2016 10:21

Coraz więcej polskich szpitali uczestniczy w akcji charytatywnej "Ośmiorniczki dla wcześniaków".

Ośmiorniczki to maskotki dla wcześniaków, wykonane z bawełny Fot. WSzZ w Kielcach

Inicjatorami kampanii w Polsce są lekarze z Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, którzy chcą rozpowszechnić pomysł zaczerpnięty z placówek w Danii, Holandii i Ukrainy.

Ośmiorniczki to maskotki dla wcześniaków, wykonane z bawełny. - Wspierają poczucia bezpieczeństwa dziecka, które w łonie matki trzyma pępowinę i czuje się dzięki temu dobrze. W inkubatorze wcześniaki próbują łapać za rurki, dreny, cewniki. Wtedy przydają się macki ośmiornicy - mówi Marta Tomaszewska, pediatria z Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka WSzZ w Kielcach.

Lekarka przeczytała o szczegółach akcji i powstaniu ośmiorniczek na blogu Polki mieszkającej w Danii i poprzez media społecznościowe dotarła do kobiet, które charytatywnie zaczęły dziergać zabawki.  

Ośmiorniczki są produkowane przez wolontariuszki, zgodnie z restrykcyjnymi zasadami. Składają się w 100 procentach z antyalergicznej bawełny i są wypełnione kulką silikonową. Należy prać je w temperaturze 60 stopni. 

- Każdy wcześniak otrzymuje jedną ośmiorniczkę, którą może zabrać ze sobą do domu. W akcję zaangażowało się już wiele szpitali i kobiet, które wykonują zabawki. Potrzebnych jest coraz więcej ośmiorniczek, dlatego uczestnicy kampanii apelują o jej wsparcie - dodaje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik prasowy WSzZ w Kielcach

Pomagać można na wiele sposobów: przez polubienie na Facebooku i udostępnianie informacji o akcji, dzierganie ośmiorniczek czy kontaktowanie się ze szpitalami. Można również wesprzeć działania finansowo bądź przez podarowanie nici lub włóczki.

Kampanię wspiera fundacja "Kochaj mnie ….Po Prostu", zajmująca się dziećmi zagrożonymi nieprawidłowym rozwojem, z wadami genetycznymi, rozwojowymi, chorobami neurologicznymi, zaburzeniami psychicznymi oraz wcześniakami.

Ośmiorniczki dla wcześniaków to także najnowsza akcja oddziału neonatologicznego Miejskiego Szpitala w Rudzie Śląskiej. Ręcznie robione przez wolontariuszki maskotki trafiły już do wcześniaków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum