Kibice przed meczem Polska-Węgry muszą ujawnić, czy się szczepili. Inaczej nici z biletów

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, RPO10 listopada 2021 11:47

Aby kupić bilet na mecz Polska-Węgry, który odbędzie się 15 listopada na Stadionie Narodowym, kibice muszą ujawnić czy są zaszczepieni na COVID-19. Skargi w tej sprawie napłynęły do Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO prosi PZPN o wyjaśnienia.

Kibice przed meczem Polska-Węgry muszą ujawnić, czy się szczepili. Inaczej nici z biletów
Kibice przed meczem Polska-Węgry muszą ujawnić czy się szczepili. Inaczej nie kupią biletów Fot. Shutterstock
  • Aby kupić bilet na mecz Polska-Węgry, który odbędzie się 15 listopada na Stadionie Narodowym, kibice muszą ujawnić czy są zaszczepieni na COVID-19
  • Skargi w tej sprawie napłynęły do Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO prosi PZPN o wyjaśnienia
  • Rzecznik przypomina: zgodnie z Konstytucją nikogo nie można zobowiązać do ujawniania informacji dotyczących jego osoby inaczej niż ustawowo - tu zaś podstawą jest rozporządzenie rządu

Kibice przed meczem Polska-Węgry muszą ujawnić czy się szczepili. RPO interweniuje

To nie pierwsza taka interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich. Kilkanaście dni temu pisaliśmy, że bilety na skoki narciarskie w Zakopanem mogą kupić wyłącznie zaszczepieni kibice, teraz natomiast temat dotyczy piłki nożnej.

- Kibice skarżą się, że kupując bilety na mecz piłkarski na Stadionie Narodowym, muszą podać informację albo o byciu w pełni zaszczepionym, albo też o niepoddaniu się szczepieniu – które nie jest obowiązkowe - informuje RPO na swojej stronie.

Przypomina przy okazji, że "zgodnie z Konstytucją nikogo nie można zobowiązać do ujawniania informacji dotyczących jego osoby inaczej niż ustawowo - tu zaś podstawą jest rozporządzenie rządu".

- Biuro RPO prosi o wyjaśnienia prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezarego Kuleszę - dodają przedstawiciele RPO. 

Czytaj więcej: Bilety na skoki narciarskie tylko dla zaszczepionych. RPO interweniuje

Krótszy okres zasiłkowy, mniejszy zasiłek chorobowy i L4 po nowemu. Przed nami rewolucja w ZUS

Leczą wlewami wody utlenionej i witamin. RPP grozi karą do 500 tys. zł

Bez informacji o szczepieniu nici z biletów

O co chodzi? Mecz Polska - Węgry na Stadionie Narodowym odbędzie się 15 listopada. Sprzedaż biletów trwa, ale aby kupić bilet na platformie  laczynaspilka.pl konieczne jest złożenie przez kupującego oświadczenia o byciu w pełni zaszczepionym lub też oświadczenia o niepoddaniu się nieobowiązkowemu szczepieniu przeciwko COVID-19. 

- Rzecznik przypomina, że według Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych rozporządzenie z 6 maja 2021 r. (rozporządzenie covidowe dotyczące m.in. limitów na imprezach) nie uprawnia podmiotów zobowiązanych do przestrzegania limitu osób do żądania od nich informacji o zaszczepieniu przeciw COVID-19. Ewentualne okazywanie dowodów zaszczepienia może się odbywać wyłącznie z inicjatywy osoby zainteresowanej skorzystaniem z danej usługi - wskazuje RPO.

I dodaje: "W obecnym stanie prawnym tworzenie różnego rodzaju wydarzeń, które umożliwiają udział jedynie osobom zaszczepionym lub ograniczają dostęp osób niezaszczepionych może prowadzić do naruszenia praw podstawowych i wolności obywateli. Kryterium ewentualnych ograniczeń może być co najwyżej zagrożenie dla zdrowia publicznego powodowane przez daną osobę".

Czytaj koniecznie: Ogromne kolejki na test na koronawirusa. Godziny w tłumie i chłodzie. "Trzeba zmienić zasady"

Kraska: w ciągu następnych 10 dni może być nawet 40 tys. zakażeń dziennie

Kolejki karetek przed SOR-ami i brak łóżek? Wiceminister oskarża szpitale

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze