Kędzierzyn-Koźle: gdy lekarz zostaje prezydentem

Autor: RR, radio.opole.pl/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2012 12:41

Prezydent Kędzierzyna-Koźla Tomasz Wantuła, z zawodu lekarz, pracuje w dwóch placówkach medycznych: w Polsko-Amerykańskiej Klinice Serca i miejscowym SP ZOZ-ie.

Dlaczego prezydent drugiego pod względem wielkości miasta w regionie ma dodatkowe zajęcie?

- Ja od samego początku mówię: "Tak, pracuję jako lekarz". Oczywiście, nie w takim wymiarze jak kiedyś. Nie jest to przestępstwo. Nie prowadzę działalności gospodarczej, ale mogę też pracować i jestem lekarzem, najczęściej to są dyżury - powiedział Radiu Opole prezydent Wantuła, który - jak poinformowano nas w jego sekretariacie - do piątku (10 stycznia) nie pojawi się w magistracie.

- Mam dostęp do kalendarza prezydenta i wiem, że obowiązki związane z pracą lekarza nie wpływają na pełnienie funkcji prezydenta miasta. W urzędzie pracuje od poniedziałku do piątku - więcej godzin niż powinien. Jako lekarz pełni dyżury w weekendy. Zawód lekarza wymaga tego, że trzeba go kontynuować, nie można pozwolić sobie na jego zawieszenie, bo wypada się z zawodu. Po zakończeniu kadencji na pewno będzie chciał wrócić do zawodu - powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Małgorzata Jasiulek, rzecznik Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu.

Radio Opole utrzymuje, że poza chęcią zachowania kontaktu z zawodem lekarza, przyczyną dorabiania może być konieczność spłacania wysokich kredytów. Z ostatniego oświadczenia majątkowego Wantuły wynika, że ma on kilka kredytów w złotówkach i frankach szwajcarskich, których łączna wartość przekracza 1 mln 400 tys. zł.

Tomasz Paweł Wantuła został prezydentem Kędzierzyna-Koźla w 2010 r. Wcześniej, od 1998 do 2002 r., był radnym miejskim, a w 2006 uzyskał mandat radnego powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i objął funkcję wiceprzewodniczącego rady powiatu.

Ukończył studia na Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Specjalizował się w zakresie geriatrii, został pracownikiem pogotowia ratunkowego i ordynatorem oddziału geriatrii w Szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Od 2002 r. do 2004 r. był powiatowym inspektorem sanitarnym.

Więcej: www.radio.opole.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum