rp.pl/Rynek Zdrowia | 30-10-2018 21:40

Kawa nie pomaga wytrzeźwieć

Sięgnięcie po małą czarną po kilku głębszych to częsta strategia osób, które przeholowały z drinkami i chcą szybko postawić się na nogi. Niestety działanie kofeiny jest tu złudne, o czym powinni pamiętać zwłaszcza kierowcy - ostrzegają eksperci.

Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Dr Mary Claire O'Brien, starsza prodziekan ds. edukacji zdrowotnej w Wake Forest School of Medicine, która od lat bada interakcje między kofeiną i alkoholem, jest zdania, że filiżanka espresso może sprawić, że poczujemy się mniej senni, ale to nie oznacza, że będziemy bardziej trzeźwi. W rzeczywistości połączenie kofeiny i alkoholu może być potencjalnie niebezpieczne

Amerykańskie wytyczne żywieniowe wręcz ostrzegają przed łączeniem tych dwóch substancji. Dlaczego? Przede wszystkim kofeina nie przyspiesza metabolizmu alkoholu. By organizm sobie z nim poradził, potrzebuje dokładnie tyle samo czasu, ile bez kofeiny.

Chwilowe lepsze samopoczucie po kawie jest szczególnie niebezpieczne wtedy, gdy ktoś uzna, że jest już trzeźwy i może prowadzić samochód. Tymczasem, jak podkreślają eksperci, stężenie alkoholu w organizmie jest takie samo i mimo lepszego samopoczucia czas reakcji będzie opóźniony.

Czytaj: www.rp.pl