PAP/Rynek Zdrowia | 16-12-2016 18:19

Katowice: upamiętniono personel medyczny ratujący górników z Kopalni Wujek

W piątek odbyła się premiera filmu "Samarytanie" o pracownikach służby zdrowia ratujących rannych górników z kopalni Wujek w 1981 r. - W czasach wielkiej próby zachowali się jak trzeba - powiedział prezes katowickiej Okręgowej Rady Lekarskiej Jacek Kozakiewicz.

W piątek odbyła się premiera filmu "Samarytanie" o pracownikach służby zdrowia ratujących rannych górników z kopalni Wujek Fot. PTWP

Dokumentalny film zrealizowany przez Adama Turulę został pokazany podczas uroczystości w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (UCK) im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach. W izbie przyjęć tego szpitala, wówczas Centralnego Szpitala Klinicznego, opatrywano rannych w wyniku bezpośrednich starć z milicjantami oraz poszkodowanych działaniem użytych podczas pacyfikacji gazów.

W szpitalu UCK znajduje się tablica upamiętniająca postawę lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia, pomagających ofiarom pacyfikacji strajku, w wyniku której 9 górników zginęło, a kilkudziesięciu zostało rannych.

- Rolą samorządu lekarskiego jest upamiętnienie bohaterskich postaw świadków bestialskiego okrucieństwa wymierzonego w bezbronnych ludzi - zauważył Jacek Kozakiewicz.

W uroczystości wziął udział m.in. prof. Grzegorz Opala, wówczas lekarz Centralnego Szpitala Klinicznego i szef zakładowej "S", a po latach - minister zdrowia. Prof. Opala wspominał m.in. jak w obawie o bezpieczeństwo górników zakładano im podwójną dokumentację medyczną, do kart wpisywano im fikcyjne dolegliwości. W miarę możliwości odsyłano do domu tych, którzy mogli tam dochodzić do siebie.