Katowice: to będzie 16. pochówek darczyńców, którzy przekazali swoje ciała na potrzeby nauki

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2019 13:35

W sobotę (25 maja) w Auli im. prof. Zahorskiego przy ul. Medyków 18 odbędzie się uroczystość pożegnania 41 zmarłych osób, które przekazały swoje ciała na potrzeby nauki Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach.

Katowice: to będzie 16. pochówek darczyńców, którzy przekazali swoje ciała na potrzeby nauki
Uroczystość odbywa pod koniec roku akademickiego, kiedy studenci kończą zajęcia sekcyjne z anatomii i przygotowują się do egzaminu. Fot. SUM

Jak informuje Agata Kalafarska-Winkler, rzecznik prasowy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, uczelnia zapewnia pochówek zgodny z wyznaniem i życzeniem ofiarodawcy. Uroczystość odbywa pod koniec roku akademickiego, kiedy studenci kończą zajęcia sekcyjne z anatomii i przygotowują się do egzaminu. W uroczystości uczestniczą krewni darczyńców, przedstawiciele władz uczelni, pracownicy naukowi i studenci.

To już 16. pochówek darczyńców. W dzień pożegnania donatorów studenci przygotowują wieńce, znicze, przemówienia i stają przy urnach. W ten sposób okazują wdzięczność za najpiękniejszy dar, jaki im ofiarowano. Ciało człowieka jest bowiem najwspanialszym i niezastąpionym atlasem anatomii bez którego niemożliwością jest wykształcenie dobrego lekarza.

Program Świadomej Donacji Zwłok na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach został wprowadzony w 2003 r. jako pierwszy w Polsce. Obecnie uczelnia posiada ponad 2000 potwierdzonych notarialnie aktów od osób, których wolą jest przekazanie po śmierci ciała dla Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum