×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Katowice: szpitalne liceum otrzyma imię Krystyny Bochenek

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: KG/Rynek Zdrowia   • 22 listopada 2017 14:50

Działające w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach XXI Liceum Ogólnokształcące otrzyma w czwartek (23 listopada) imię Krystyny Bochenek.

Katowice: szpitalne liceum otrzyma imię Krystyny Bochenek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy szpitala, z wnioskiem o ustanowienie patronki wystąpiła kilka miesięcy temu rada pedagogiczna Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w Katowicach, w ramach którego funkcjonuje szpitalne liceum.

- Pani Krystyna była wielką propagatorką zdrowego trybu życia, ma również olbrzymie zasługi w popularyzacji poprawnej polszczyzny. Była też związana z Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. Prowadziła m. in. aukcję charytatywną, która towarzyszyła otwarciu naszego szpitala - wyjaśnia Anna Jóźwik- Wabik, dyrektor ZSS nr 6.

Uchwała w sprawie nadania imienia patronki została przez katowickich radnych przyjęta 21 września tego roku. Jutro podczas uroczystości odczyta ją oficjalnie Krystyna Siejna, przewodnicza Rady Miasta Katowice.

Uroczystość zbiega się z jubileuszem powołania w Katowicach samodzielnej szkoły szpitalnej. Choć nauczanie na oddziałach dziecięcych w katowickich szpitalach prowadzono już w latach 50., to szkoła jako samodzielny podmiot powstała dopiero w roku 1977. Obecnie, pod szyldem Zespołu Szkół Szpitalnych nr 6 w Katowicach, placówka prowadzi zajęcia nie tylko w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka, ale i w Katowickim Centrum Onkologii.

ZSS nr 6 zatrudnia 45 nauczycieli. Z ich wiedzy i wsparcia każdego dnia korzysta ok. 200 pacjentów - uczniów szkół podstawowych i średnich oraz dzieci objętych obowiązkiem przedszkolnym. Zajęcia trwają cały rok, również w wakacje. Odbywają się głównie w świetlicach na poszczególnych oddziałach szpitala. Z dziećmi chorymi obłożnie nauczyciele pracują natomiast w sali chorych. Takich uczniów jest ok. 30 proc.

- Programowo niczym nie różnimy się od klasycznych szkół. Realizujemy ministerialny program, również ten przedszkolny, pracujemy z tymi sami podręcznikami co dzieci zdrowe, omawiamy te same lektury. Część małych pacjentów trafia do GCZD na wiele tygodni, a nawet miesięcy. Dla nich lekcje w szpitalu to jedyna szansa, by po powrocie do zwykłej szkoły nie mieć zbyt wielkich zaległości – podkreśla dyrektor Anna Jóźwik- Wabik.

Różnic w porównaniu do zwykłych szkół jest jednak sporo. Nie ma tradycyjnych klas, uczniowie, nawet jeśli wspólnie przebywają w świetlicy podczas lekcji, pracują z nauczycielami indywidualnie. Zajęcia odbywają się popołudniami, kiedy w szpitalu skończą się obchody i konsultacje medyczne. Uczniom nie zadaje się tradycyjnych prac domowych.

Jak mówi dyrektor Anna Jóźwik-Wabik, edukacja to tylko jedno z zadań szpitalnej szkoły. – Jesteśmy również po to, by choć częściowo zmniejszyć stres związany z pobytem w szpitalu. Nauczyciele, podręczniki, lekcje - to namiastka normalności dla tych dzieci. Nauka w szpitalu jest pomostem pomiędzy czasem przed hospitalizacja a etapem po szpitalu.


Program uroczystości w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (ul. Medyków 16) w czwartek (23 listopada):
12.30 – Msza św. (szpitalna Kaplica Aniołów Stróżów),
13.20 – Uroczystości w ''Sali z Sercem'',
14.30 – Odsłonięcie tablicy informacyjnej (przed głównym wejściem do szpitala).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze