Katowice: specjaliści o stresie w pracy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2015 12:27

U osób nie korzystających z urlopu występuje większe ryzyko chorób somatycznych i depresji - mówili eksperci, uczestnicy zorganizowanej w czwartek (18 czerwca) w Katowicach konferencji "Stres w pracy - znajdź rozwiązanie".

Katowice: specjaliści o stresie w pracy

Zdaniem ekspertów "stres jest nieodłączonym elementem naszego życia", ale można nauczyć się radzić sobie z nim bądź niwelować jego skutki. Ma też dwa oblicza - oprócz tego negatywnego "niszczącego", posiada też pozytywne, motywujące. Jest to tzw. eustres.

- Eustres nas mobilizuje, natomiast wiele osób skarży się coraz częściej na wzrost obciążeń różnymi zadaniami w pracy, co w konsekwencji powoduje wzrost odczuwanego stresu - tzw. dystresu (stresu dysfunkcyjnego) - powiedziała Agata Diec z zakładu psychologii pracy i organizacji Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego.

Według Diec ze stresem w pracy można sobie radzić m.in. poprzez wakacyjny odpoczynek. Nie wystarczy jednak - zdaniem psycholog - wykupić pobyt na wczasach. Do odpoczynku należy się przygotować.

- O odpoczynku można pomyśleć jak o wejściu w dobrą dietę, co oznacza, że nie może zabraknąć etapu przygotowawczego - podkreśliła. Zdaniem ekspertki taki etap powinien potrwać co najmniej kilka dni i można go już rozpocząć w pracy.

- Zanim gdzieś wyjedziemy, musimy przygotować się psychicznie do odłączenia się od trybów: praca i aktywność - wskazała.

Istotnym elementem jest czas trwania jednorazowego wypoczynku. - Potrzeba mniej więcej ok. trzech tygodni, żeby dobrze odpocząć. Wtedy możemy powiedzieć, że jesteśmy w stanie zorganizować sobie dobry odpoczynek, który przygotuje nas do powrotu do pracy. Niestety, rzeczywistość jest inna - wskazała i dodała, że "takie absolutne minimum, które należy poświęcić na odpoczynek to 4-5 dni".

Diec dodała, że odpoczywanie to umiejętność i można się jej nauczyć. - Wiele osób jadąc na wakacje nie jest w stanie odpocząć, nie potrafi odłożyć telefonu, komputera, zegarka oraz skoncentrować się na sobie, rodzinie, znajomych - dodała.

"Dobrze spożytkowany odpoczynek" - jak wskazali eksperci - uspokaja. - Serce zaczyna inaczej pracować, inaczej funkcjonują mięśnie, cały nasz układ wegetatywny jest w konsekwencji bardziej wydolny - organizm działa jak na dobrej zbilansowanej diecie - oceniła Diec.

Natomiast osoby, które nie korzystają z urlopów, są narażone na skutki długoterminowego stresu, które mogą doprowadzić do przeciążenia organizmu, chorób somatycznych, depresji.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum