Katowice: samorząd ocenił bezpieczeństwo zdrowotne w szkołach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2016 18:38

Informację o ocenie stanu bezpieczeństwa w szkołach pod kątem zagrożeń patologicznych przygotował katowicki samorząd. Najwięcej problemów odnotowano w gimnazjach, do najczęstszych patologii zaliczono m.in. palenie e-papierosów.

Katowice: samorząd ocenił bezpieczeństwo zdrowotne w szkołach

Szkoły podstawowe i ponadgimnazjalne wypadły pod tym względem znacznie lepiej. W przypadku gimnazjów, jak poinformował wydział edukacji, tylko w jednej z ocenianych placówek nie odnotowano żadnych zagrożeń patologicznych.

Do najczęstszych zjawisk patologicznych wydział zaliczył m.in. palenie papierosów oraz e-papierosów, a także uzależnienie od komputera, członkostwa w grupach pseudokibiców, bójki, zaburzenia o charakterze psychiatrycznym - depresja, bulimia i anoreksja. Wśród negatywnych zjawisk znalazły się też przemoc słowna i fizyczna.

Znacznie częściej niż uczniowie szkół podstawowych, młodzież gimnazjalna - jak napisano - sięga po środki odurzające, w tym dopalacze, używki, leki i alkohol. Do pojedynczych przypadków zalicza się okaleczenia, kradzieże, wymuszenia - podano w informacji.

W sporadycznych przypadkach, jak dodano, gimnazjaliści posiadają orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego w związku z niedostosowaniem lub zagrożeniem niedostosowaniem społecznym. Niektórzy są pod dozorem kuratora.

Jak powiedziała doradca prezydenta Katowic ds. komunikacji społecznej i medialnej Wioleta Niziołek-Żądło informację sporządzono dla radnych z komisji edukacji, by mogli zorientować się w skali problemów. 

W szkołach, jak poinformował samorząd, będą kontynuowane programy profilaktyczne realizowane m.in. przez policję, czy straż miejską.

Miejskie programy profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii realizowane są od lat w wielu szkołach. Kolejnym programem jest również "Bezpieczna młodzież" (dotyczy m.in. kwestii związanych z zagrożeniami w internecie). Prowadzone będą również zajęcia dotyczące skutków sięgania po dopalacze.

Samorząd poinformował też, że uczniowie zagrożeni patologiami objęci są opieką psychologiczną, uczestniczą w rozmowach wspierających, grupach mediacyjnych a niektóre placówki prowadzą grupy wsparcia dla uczniów będących w trudnej sytuacji rodzinnej i środowiskowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum