Katowice: ratują zabytkowy obiekt, może będzie w nim szpital?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2016 12:48

Rozpoczął się gruntowny remont gmachu nieczynnego szpitala w Katowicach. Pierwotnie był własnością koncernu Giesche Erbens, obecnie znajduje się w prywatnych rękach.

Katowice: ratują zabytkowy obiekt, może będzie w nim szpital?
Katowice: trwa remont dawnego szpitala hutniczego. Fot. Archiwum

Budowę posiadłości przy obecnej ul. Korczaka 27 w Katowicach ukończono w 1908 roku, z okazji dwudziestolecia przedsiębiorstwa Giesche Erbens. Koszt budowy szpitala dla pracowników hut i kopalń spółki Giesche wyniósł wówczas 410 tys. marek - pisze Gazeta Wyborcza.

Dodaje, że w szpitalu mieściły się oddziały: chirurgiczny, chorób zakaźnych, wewnętrznych i ginekologicznych.

W dwudziestoleciu międzywojennym nadal działał jako placówka dla pracowników hut i kopalń z Szopienic i okolicy. Od 1947 roku został zmieniony na szpital miejski, który znajdował się tu do 1997 roku.

Opuszczony od wielu lat budynek, własność województwa, niszczał w zastraszającym tempie. Dopiero w 2009 roku został sprzedany, a trzy lata później wpisano go do rejestru zabytków.

Obecnie będzińskie Przedsiębiorstwo Wielobranżowe M. Pasek we współpracy z PMP Real Estate remontują dawny szpital. Koszt renowacji zewnętrznej budynku wraz z otoczeniem szacowany jest na ok. 5 mln zł. Prace mają się zakończyć w 2017 roku.

Nie wiadomo jeszcze, na jaki cel budynek zostanie ostatecznie przeznaczony. Właściciel rozważa kilka opcji. Może wrócić tu szpital, a może dom pogodnej starości. Na razie, jak zapewnia, ratuje ten budynek dla własnej przyjemności. 

Więcej: www.katowice.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum