Katowice: przewodnik dla najmłodszych pacjentów

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2010 13:07

Przeznaczona dla dzieci książka "Wyprawa po skarb zdrowia" ma ułatwić leczenie małych pacjentów i złagodzić stres związany z pobytem w szpitalu.

Katowice: przewodnik dla najmłodszych pacjentów

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka, dzięki finansowemu wsparciu  Fundacji Pro-Eko z Łazisk Górnych i Centrum Badawczo-Rozwojowego Pronovum z Katowic, wydało już po raz drugi bajkowy przewodnik dla małych pacjentów p.t. „Wyprawa po skarb zdrowia”.

– Stres zawsze towarzyszy hospitalizacji – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Justyna Dubiel, psycholog kliniczny, pomysłodawczyni i autorka tekstów, zawartych w książeczce. – Ten stres towarzyszy i dorosłym, i dzieciom. Dorośli jednak mogą sięgnąć po informacje. Dzieci nie mają takich możliwości poznawczych. Dorośli więc powinni im pomóc i przygotować do leczenia.

Dr Dubiel, by przekazać w sposób przystępny małym pacjentom wiedzę na temat  pobytu w szpitalu, sięgnęła do baśni, w której dziecko jest podróżnikiem, korzystającym ze wskazówek czarodziei – lekarzy, skrzatów siłaczy, czyli rehabilitantów oraz dobrych wróżek – psychologów, czy magów, którymi są nauczyciele.

– O trudach pobytu w szpitalu też wspominamy, ale przemycamy te treści – mówi Justyna Dubiel. – Piszemy o nich jak o chwilach, które szybko mijają.

Autorem ilustracji jest Andrij Mełnykow, który podobnie jak dr Dubiel, swoją pracę wykonał nieodpłatnie. Książeczki są rozdawane w szpitalnej izbie przyjęć nowo przyjmowanym pacjentom.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum