Katowice: powstaje "Ogród Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 października 2011 18:55

Mini pogotowie ratunkowe, budka telefoniczna, miasteczko ruchu drogowego i mała remiza strażacka znalazły się projekcie "Ogród Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży "Florek". Ogród powstanie w Katowicach z inicjatywy Śląskiej Fundacji Obywatelskiej Lex Civis.

Katowice: powstaje "Ogród Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- To będzie miasteczko z dziesięcioma stanowiskami edukacyjnymi, takimi jak strażnica straży pożarnej lub mini pogotowie ratunkowe. Stanowiska będą przedstawiały różne zagrożenia, z jakimi dzieci i młodzież stykają się na co dzień - wyjaśnia PAP Agnieszka Witosz z Fundacji.

Dodatkowo na terenie ogrodu zostaną wytyczone szlaki: "Pierwsza pomoc", "Naprzeciw żywiołom", "Na podwórko". Dzieci będą informowane o najczęstszych przyczynach urazów (np. oparzenia w kuchni) i zatruć. Dowiedzą się, czym grozi przebywanie na terenie budowy, w pobliżu wykopu albo w pustostanie. Z doświadczeń Fundacji wynika, że zapotrzebowanie na taką wiedzę jest ogromne, ponieważ "szkoła nie daje dostatecznej wiedzy na tematy związane z zagrożeniami". 

Ogród powstanie w przyszłym roku w pobliżu XV Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach na osiedlu Witosa (pomiędzy boiskami). Fundacja szuka obecnie partnera strategicznego, który podejmie się współfinansowania projektu. Pierwowzorem Ogrodu Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży "Florek" jest Floriansdorf, miasteczko edukacyjne usytuowane w niemieckim Iserlohn w Północnej Nadrenii-Westfalii.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze