Katowice: potrzebny ośrodek dla dorosłych niepełnosprawnych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2014 10:54

W Katowicach rodzice dorosłych osób niepełnosprawnych obawiają się o to, co stanie się z ich dziećmi, kiedy skończą szkołę. Wciąż nie ma tu ośrodka, w którym mogłyby przebywać po ukończeniu 24. roku życia.

Niepełnosprawni, którzy od małego chodzili do szkoły, brali udział w wielu zajęciach i warsztatach nagle zostają wszystkiego pozbawieni i zostają wyłącznie pod opieką rodziców. Tracą kontakt z ludźmi i przepadają efekty wieloletniej rehabilitacji. Ich rodzice nie chcą, by dzieci zostały wyłączone z życia.

Mają pomysł, jak rozwiązać tę sytuację. Postulują stworzenie całodobowej placówki, która służyłaby zarówno niepełnosprawnym, jak i ludziom w podeszłym wieku. Ośrodek łączyłby się z domem dla osób w podeszłym wieku. Fizycznie sprawni niepełnosprawni mieliby ogromną satysfakcję, gdyby mogli starszej osobie podać herbatę, poprowadzić wózek inwalidzki albo po raz setny wysłuchać tej samej historii. Są bezinteresowni w tym, co robią.

Zdaniem rodziców taki ośrodek mógłby poprowadzić MOPS lub Caritas. Najlepiej nadawałby się do tego dom akademicki numer trzy na Ligocie stojący od lat pusty. Urzędnicy jednak proponują inne rozwiązanie - chcą rozszerzyć działalność warsztatów dla osób, które kończą edukację.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum