Katowice: ponad 100 niewidomych i niedowidzących zwiedziło galerię malarstwa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 października 2011 13:38

105 osób niewidomych i niedowidzących zwiedziło w ciągu ostatniego roku dwie galerie malarstwa polskiego Muzeum Śląskiego w Katowicach, korzystając ze specjalnej ścieżki zwiedzania, przeznaczonej dla osób z poważnymi wadami wzroku.

Katowice: ponad 100 niewidomych i niedowidzących zwiedziło galerię malarstwa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W sobotę (15 października) mija rok od otwarcia zmodyfikowanej na potrzeby osób niewidomych trasy zwiedzania. Daje ona możliwość zbliżenia się do świata sztuki osobom z dysfunkcjami wzroku, które na ogół nie mają szans na pełne poznanie dzieł prezentowanych w galeriach i muzeach.

Udostępnienie kolekcji malarstwa zwiedzającym z dysfunkcją wzroku to pierwsza taka inicjatywa w polskich muzeach. Ścieżka powstała dzięki projektowi "Czym jest obraz?", którego celem było umożliwienie dorosłym zwiedzającym poznania sztuk wizualnych, szczególnie malarstwa, a także samej instytucji muzeum.

Wybrane obrazy zostały zreprodukowane w postaci wolnostojących reliefów z tworzywa sztucznego. Zwiedzający katowicką ekspozycję mogą zobaczyć i dotknąć reliefowych reprodukcji m.in. "Błękitnego chłopca" Piotra Michałowskiego, "Księdza pijącego wino" autorstwa Aleksandra Gierymskiego, czy obrazu Tadeusza Kantora "Kompozycja abstrakcyjna".

Specjalnie przygotowane przewodniki przybliżają treść wybranych dzieł najwybitniejszych polskich malarzy XIX i XX wieku za pomocą opisów w alfabecie Braille'a i wypukłodrukowych reprodukcji. Każdy zwiedzający ma także możliwość skorzystania z audioprzewodnika i zestawu słuchawkowego.

W ciągu roku od otwarcia specjalnej ścieżki obie Galerie Malarstwa Polskiego odwiedziło w sumie 105 osób niewidomych i niedowidzących, w tym 65 w grupach zorganizowanych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze