Katowice: pomnik prof. Leszka Gieca odsłonięty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2010 17:39

Przy Górnośląskim Centrum Medycznym (GCM) w Katowicach-Ochojcu został odsłonięty we wtorek (18 maja) pomnik twórcy współczesnej kardiologii na Śląsku.

Katowicki ośrodek, który od 2008 r. nosi imię profesora, był dziełem życia tego wybitnego lekarza. W uroczystości oficjalnego odsłonięcia pomnika, który stoi przy bramie wjazdowej do GCM, uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i regionalnego samorządu.

Współpracownicy wspominają prof. Gieca, jako osobę, która nigdy nie goniła za sławą i pieniędzmi. Był wielkim lekarzem, a zarazem skromnym człowiekiem – podkreślają

Pochodzący z Sanoka prof. Giec był nauczycielem wielu lekarzy. Organizował największy Górnośląski Ośrodek Kardiologii (GOK), który jest częścią GCM. Przez wiele lat starał się o założenie takiej placówki. Otwarto ją oficjalnie w 1987 r. Prof. Giec został jej pierwszym dyrektorem.

W latach 90. w ośrodku uruchomiono interwencyjne leczenie chorych z ostrymi zespołami wieńcowymi. Dziś GOK jest największą tego typu placówką w Polsce, zatrudniającym blisko 400 lekarzy i pielęgniarek. Rocznie hospitalizuje się tu ponad 10 tys. pacjentów.

Prof. Giec jest autorem lub współautorem 250 prac, redagował lub współredagował książki na temat choroby niedokrwiennej serca i farmakoterapii chorób układu sercowo-naczyniowego.

Ośrodek w Katowicach-Ochojcu był dziełem jego życia. Mimo odejścia na emeryturę nie rozstał się z GOK-iem. Wciąż kształcił lekarzy i pomagał młodszym kolegom. Zmarł 30 października 2007 r. w wieku 79 lat po długiej i ciężkiej chorobie w swoim ukochanym szpitalu, otoczony opieką wychowanków. W lipcu 2008 r. Senat Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zdecydował o nadaniu GCM imienia prof. Gieca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum